Warto znać #4 : Polecane książki i czasopisma

Okiem Deva

--

Nie tylko internetowymi treściami żyje człowiek, stąd postaram się przedstawić tutaj wartościowe publikacje, z których często czerpię inspiracje, dały mi masę wglądu w branżę i mogę ze swojej strony gorąco polecić.

Czysta wiedza

W pierwszej kolejności: odrobina nauki. Jak napisać dobry Game Design Document? Z jakich elementów faktycznie składa się gra? Ile w istocie jest ról w procesie produkcyjnym i jakiego zestawu kompetencji potrzebujesz? Na te i wiele innych pytań o tworzeniu gier, odpowie lista książek poniżej.

The Art of Game Design (Jesse Schell)

Książka szukająca balansu pomiędzy uniwersytecką wiedzą, a praktycznym jej zastosowaniem. Sam Schell ma więcej z teoretyka, bo gry jego autorstwa nie zdobyły szerokiego uznania, wciąż, oferuje kawał merytorycznej wiedzy.

Clockwork Game Design (Keith Burgun)

Książka głównie skupiona wokół projektowania mechanik. Sam Burgun zajmuje się zarówno grami wideo jak i planszowymi, więc daje to też pewną unikatową perspektywę a propos analizy systemów rozgrywki.

Fundamentals of Game Design (Ernest Adams)

Książka współtwórcy Dungeon Keeper oraz współzałożyciela International Game Developers Association. Autor dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem w branży z bardzo praktycznej perspektywy. Książka miejscami może się wydawać bardzo techniczna, jest jednak ciekawą lekturą.

Game Engine Architecture (Jason Gregory)

Jedna z najlepszych książek o konstrukcji silników gier autorstwa weterana branży, programisty pracującego m.in. dla EA (Medal Of Honor) i Naughty Dog (The Last Of Us, Uncharted). Publikacja skrupulatnie rozdziela różne warstwy koncepcyjne silnika oraz kwestie implementacyjne, dzięki czemu nie traci wiele ze swojej aktualności mimo szalejącego postępu technologicznego w grach.

Game Mechanics: Advanced Game Design (Joris Dormans, Ernest Adams)

Wcześniej wspomniany Ernest Adams tym razem wszedł w kooperację z groznawcą Jorisem Dormansem. Analizują z praktycznego punktu widzenia najbardziej popularne mechaniki w grach. Rzeczowa i konkretna lektura.

Game Programming Patterns (Robert Nystrom)

Jeżeli jesteś programistą w gamedevie obowiązkowo zapoznaj się z tą publikacją (chociażby dlatego że wersja online jest do przeczytania na stronie autora za darmo). Bob Nystrom to były programista Electronic Arts z bogatym doświadczeniem zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Opisuje tutaj na przykładach, jak konstruować odpowiednie schematy rozwiązań. Wszystkie mają postać szczegółowo opisanych wzorców projektowych. Całość czyta się bardzo dobrze, a wiedza tego typu nie traci na aktualności. Gorąco polecam!

Level Up! The Guide to great video game design (Scott Rogers)

Jedna z najbardziej kompletnych publikacji jeżeli chodzi o podstawy game desingu. Opisuje materiał od ról w zespole, przez wszystkie bazowe elementy gry, po szablony ułatwiające sformalizowanie naszych projektów. Obowiązkowo dla początkujących designerów i nie tylko.

Video Game Storytelling: What Every Developer Needs to Know about Narrative Techniques (Evan Skolnick)

Evan Skolnick tworzy fabuły m.in. dla gier przygodowych Telltale Games, a dodatkowo ma tytuły naukowe związane ze swoim profesjonalnym kierunkiem, więc dostajemy tutaj to, co najlepsze z obu światów: teorii i praktyki, by poznać wszelkie arkana sprawnego opowiadania historii w grach. Zdecydowanie warto.

Historie i biografie

By zwiększyć swoje szanse na sukces w branży, nie warto mieć tylko odpowiedni zestaw umiejętności. Warto też uczyć się na błędach, najlepiej cudzych. Jednocześnie warto znać przyczyny największych branżowych sukcesów. Poza tym, jeżeli gry i ich tworzenie jest Twoją pasją warto znać najciekawsze historie w branży. Poniższe publikacje są solidną dawką takiej wiedzy.

222 polskie gry, które warto znać (Marcin Kosman)

Piękne wydawnictwo podsumowujące jak różnorodna i bogata treść jest polska branża tworzenia gier. Jest to absolutnie wspaniałe podsumowanie ponad 30 lat pracy dziesiątek studiów developerskich w Polsce.

ASK IWATA (Hobonichi, Sam Bett)

Zapis wywiadu przeprowadzonego z Satoru Iwatą, legendą Nintendo, współtwórcą serii gier takich jak Kirby, Super Smash Bros. czy Mario. Książka pełna jest maksym i przemyśleń, z których warto czerpać zarówno jako początkujący, jak i bardziej doświadczony twórca.

Blood, Sweat & Pixels (Jason Schreier)

polski tytuł: Krew, pot i piksele

Legenda dziennikarstwa growego opisuje kuluarowe historie powstawania takich gier jak Destiny, Stardew Valley czy Pillars Of Eternity. Pokazuje jak trudna jest droga twórcy gier oraz jak często o sukcesie i porażce danej produkcji potrafił zaważyć los. Jedna z ciekawszych lektur tego typu na rynku.

Console Wars: Sega, Nintendo, and the Battle that Defined a Generation (Blake J. Harris)

polski tytuł: Wojny konsolowe. SEGA, Nintendo i batalia, która zdefiniowała pokolenie

Książka opisująca jeden z bardziej burzliwych okresów w branży, czyli trzecią generację konsol, wojnę pomiędzy Nintendo a Segą, oraz wielki kryzys branży z1983 roku. Kawał historii gier, który zdecydowanie warto poznać!

Masters of Doom: How Two Guys Created an Empire and Transformed Pop Culture (David Kushner)

polski tytuł: Masters of Doom: O dwóch takich, co stworzyli imperium i zmienili popkulturę

Historia jednej z najciekawszych par w historii branży gier — Johna Carmacka oraz Johna Romero. Razem stworzyli serie, które absolutnie zdefiniowały branżę, mianowicie Doom oraz Quake. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana growych historii.

Press Reset (Jason Schreier)

polski tytuł: Wciśnij Reset

Kontynuacja Blood, Sweat & Pixels, skupiająca się na historiach wielkich upadków w branży, jak i podnoszenia się z kolan. Schreier pokazuje jak łatwo stracić szacunek u graczy oraz jak ciężko go potem odzyskać.

Tetris: The Games People Play (Box Brown)

polski tytuł: Tetris. Ludzie i gry.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1984 roku przypadkiem, pracując dla radzieckiego rządu. Gra szybko podbiła serca jego współpracowników, którzy nie mogli się od niej oderwać. Publikacja mniej typowa, bo w formie komiksu, to fascynująca i wciągająca opowieść o tym co się działo z jedną z najsłynniejszych gier na świecie, oraz jak wpłynęła na globalną kulturę.

Tworzyć gry (Patryk Polewiak)

Publikacja niezwykle ciekawa, bo rzadko udaje się zebrać 20 developerów z praktycznie każdej działki tworzenia gier i opowiedzenia o swojej specjalizacji, o blaskach i cieniach pracy w swojej działce oraz jak podchodzi się do tematów uniwersalnych: szukanie pracy, początki, rozwój, czy też crunch. Zdecydowanie skarbnica wiedzy gamedevovej w wykonaniu Patryka Polewiaka. Książka jest też bliska memu sercu. Byłem jednym z twórców, z których wiedzy autor czerpał, by opisać, w moim przypadku jak wygląda programowanie w grach. Stąd, tym bardziej polecam, zwłaszcza początkującym twórcom.

The Ultimate History of Video Games, Volume 1: From Pong to Pokemon and Beyond . . . (Steven L. Kent)

Tytuł tutaj w istocie mówi sam za siebie. Bardziej pełnowartościowego zestawu wiedzy o grach wideo po prostu na rynku nie ma. Rzeczowym, ale lekkim językiem autor przechodzi przez wszystkie generacje konsol do piątej włącznie (kończy się w okolicach 1998 roku). Historie powstania konsol i pomysłów na najsłynniejsze gry. Potyczki i całe szeroko zakrojone wojny pomiędzy producentami konsol, wydawcami i deweloperami. Tutaj mamy wszystko.

The Ultimate History of Video Games, Volume 2: Nintendo, Sony, Microsoft, and the Billion-Dollar Battle to Shape Modern Gaming (Steven L. Kent)

Kontynuacja wyżej wspomnianej serii zaczynająca się pod koniec poprzedniego millenium a kończąca się na historii najnowszej. Dla ludzi, których interesuje historia gier, dylogia Kenta to lektura obowiązkowa.

Wielka Księga Gier (Piotr Mańkowski)

Doskonała kronikarska robota legendarnego Micza, czyli Piotra Mańkowskiego, jednego z najsłynniejszych growych dziennikarzy, pracującego m.in. dla magazynu Secret Service. Piękne wydawnictwo, które w rzeczowym skrócie opisuje kilkaset absolutnie najważniejszych tytułów w historii gier wideo.

Prasa

Książki, które pozwolą nam poszerzyć kompetencje, czy też wiedza na temat historii sukcesów i porażek jest istotna, ale ważne jest tez bycie na bieżąco. Oczywiście, w dzisiejszych czasach mam zatrzęsienie portali internetowych i kanałów na YouTube oraz podcastów, ale profesjonalna publicystyka i rozbudowane felietony, to nadal jest forma, która nie jest zbyt popularna w czasach, gdzie liczy się szybkość reakcji, klikalność i natychmiastowy dostęp. Stąd, nadal, jeżeli poszukujemy dopracowanych, zweryfikowanych treści w profesjonalnej formie, zwłaszcza w języku polskim, należy zaglądać do prasy (niekoniecznie w papierowej formie, gdyż największe czasopisma mają formę eBookową). Poniżej lista magazynów, które jeszcze możemy zobaczyć w naszych kioskach i warto, według mnie, czytać regularnie.

CD-Action

CD-Action to jedno z najstarszych wydawnictw w naszym kraju. Wydawane od 1996 roku był jednym z najlepszych “magazynów z płytką”, dzięki któremu gracze mogli doświadczać świetnych pełnych wersji gier, wersji demo oraz publikacji elektronicznych (tzw. e-zinów), które, przez brak dostępu powszechnego do Internetu były głównym źródłem oddolnej twórczości społeczności graczy i nie tylko. Oni w dużej mierze kształtowali współczesną kulturę pecetowych graczy.

Obecnie przeżywają duży kryzys związany ze spadkiem sprzedaży i rosnącymi kosztami druku. Dlatego też przechodzą powoli do Internetu od jakiegoś czasu i można czytać ich profesjonalną twórczość na stronie cdaction.pl. Ponadto zmienili format z miesięcznika na kwartalnik i jeżeli chcecie nadal czytać ich wspaniałe felietony, recenzje i opinie, warto ich wesprzeć kupując magazyn w kioskach, lub w ich sklepie internetowym. Możecie tam również kupić magazyn w wersji elektronicznej. Nie zapominajcie, że profesjonalne dziennikarstwo jest często ciężką pracą i jeżeli chcemy otrzymywać wartościowe treści, warto za nie zapłacić.

PIXEL

Czasopismo o grach, konsolach, retro, tworzone przez ojców założycieli polskiego dziennikarstwa growego, którzy pisali dla Bajtka, Komputer Świat Gry, Resetu, Top Secret, Secret Service, Neo + i wielu, wielu innych. Masa jakościowych treści zadowoli gracza skupionego na indie, retro i PC.

Magazyn trzyma się nadal dzielnie i nie poddaje w wysiłkach, by utrzymać wysoką jakość. Jeżeli chcecie wspomóc twórców, kupujcie wydawnictwo w kioskach, na ich stronie internetowej (prenumerata się naprawdę opłaca) lub też możecie ich wesprzeć na patronite i otrzymywać z tego tytułu więcej niż tylko coś do poczytania.

PolskiGamedev.pl

W ramach wydawnictwa Idea Ahead, które opiekuje się zarówno Pixelem, jak i PSX Extreme, powstało jednorazowe wydanie PolskiGamedev.pl pod okiem niezawodnego Mateusza Witczaka. Seria nieśmiertelnych felietonów od tuzów branży growej jest lekturą absolutnie wartościową dla każdego kto gry tworzy, lub ma taki zamiar.

Magazyn w wersji elektronicznej można pobrać za darmo tutaj.

PSX Extreme

Na deser, wydawnictwo najbliższe memu sercu. PSX towarzyszy mi niemalże od początku mojej przygody z grami. Szmatławiec, jak to żartobliwie sami redaktorzy określają, ukształtował mnie jako gracza i dewelopera. Mający swój początek 1997 magazyn skupia się głównie na grach konsolowych i felietonach, budując jedną z lepszych załóg dziennikarskich w Polsce, którzy mają tak samo ostry język co umysł, zapewniając jednocześnie wysoki poziom merytoryczny jak i walory rozrywkowe. Jeżeli miałbym polecić jedno czasopismo, które warto czytać regularnie to zdecydowanie poleciłbym właśnie to.

Magazyn trzyma się nadal dzielnie i nie poddaje w wysiłkach, by utrzymać wysoką jakość. Jeżeli chcecie wspomóc twórców, kupujcie wydawnictwo w kioskach, na ich stronie internetowej (prenumerata się naprawdę opłaca) lub też możecie ich wesprzeć na patronite i otrzymywać z tego tytułu więcej niż tylko coś do poczytania.

Podsumowanie

I to by było na tyle! Na pewno spotkaliście w swoim życiu inne wartościowe książki o grach i ich tworzeniu, które nie są tutaj wspomniane. Dajcie znać w komentarzach na Facebooku, Twitterze czy poniżej, jakie publikacje polecacie. Pamiętajcie też, żeby wspierać twórców książek i czasopism, jeżeli nadal chcecie czytać wartościowe treści. Warto czytać, a na pewno warto czytać o grach i ich tworzeniu, więc miłej lektury!

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco!

--

--

Okiem Deva
Okiem Deva

Written by Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva

No responses yet