Walka o niższe ceny na Steam! #kursnasteam

Okiem Deva
2 min readMay 14, 2024

--

Ceny gier na polskim Steamie należą do jednych z najwyższych na świecie. W wielu przypadkach płacimy więcej niż gracze z Niemiec czy Szwajcarii, mimo dużo niższych zarobków w Polsce. Wynika to z nieaktualnych przeliczników walut ustalonych przez Valve pod koniec 2022 roku, kiedy złotówka była w gorszej kondycji. Różnice w cenach niektórych gier sięgają kilkunastu procent.

Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Gracze mogą wpływać na ceny, kontaktując się bezpośrednio z deweloperami i informując ich o zawyżonych stawkach w Polsce. Takie działania przyniosły już efekty — po interwencjach społeczności, obniżono m.in. polskie ceny gier Felvidek, Door Kickers 2 czy ostatnio Hades II.

Warto też zwracać uwagę Valve na nieadekwatność polskich cen na Steamie do zarobków w naszym kraju. Im więcej osób zaangażuje się w tę sprawę, tym większa szansa na pozytywne zmiany. UOKiK również przygląda się uważnie rynkowi gier, prowadząc postępowanie wyjaśniające dotyczące m.in. polityki cenowej. Miejmy nadzieję, że wspólne działania graczy i instytucji doprowadzą wkrótce do bardziej sprawiedliwych cen cyfrowych kopii gier w Polsce.

Stąd też twórcy serwisu Łowcy Gier uruchomili stronę kursnasteam.pl, w której wspólnie możemy walczyć o obniżenie domyślnego przelicznika cen w Polsce. Całość zostanie przeprowadzona przez serwis Change.org a na stronie w opisie znajdziecie linki jak dołączyć swój głos w tej sprawie. Często u nas narzeka się na ceny gier, a ostatnie wydarzenia pokazały, że warto głośno wyrażać swój sprzeciw, toteż póki pali się w nas wola i ochota — klikajmy i walczmy o rozsądniejsze ceny w Polsce!

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva