Ubisoft skaluje w górę!
Podsumowanie
Sztokholmski oddział Ubisoftu ogłosił technologię Ubisoft Scalar — usługę w chmurze, dzięki której będzie możliwe tworzenie nieskończenie dużych, otwartych światów.
Twórcy zapowiadają, iż możliwe będzie trwałe wpływanie na świat gry przez graczy, a całość ma funkcjonować na modularnej zasadzie. Pozwoli to na oszczędności w zakresie obliczeń i koniecznych zasobów. Technologia ta będzie wykorzystywała elementy Anvil i Snopdrow czyli flagowych silników of kanadyjskiego koncernu.
Scalar ma również ułatwić utrzymywanie produktu po wydaniu. Możliwe będzie podmienianie modułów w locie, dodawanie i usuwanie nowych elementów, a to wszystko bez konieczności przerywania gry czy zawieszania czynności serwerów.
Ubisoft Stockholm aktualnie tworzy nowy tytuł, który ma zademonstrować pełnię możliwości swojej nowej technologii.
Opinia
Moim zdaniem brzmi to niesamowicie, a jednocześnie strasznie. Fascynuje mnie zasada działania i techniki optymalizacyjne tej technologii oraz cała warstwa programistyczna. I tyle byłoby zachwytu.
Patrząc jakie Ubisoft robi gry, będziemy dostawać olbrzymie sandboxy bez znaczącej zawartości. Światy będą w dużej mierze generowane proceduralnie i jest wysokie prawdopodobieństwo, że tym mniej będzie czuć artystyczny sznyt takich produkcji. Bardziej przewiduję tutaj tworzenie w zautomatyzowany sposób gier-usług na lata, co już teraz zakrawa o absurd patrząc na Assassin’s Creed : Valhalla i poprzedniczki.
Niemniej jednak jest to biznesowo jak najbardziej sensowna decyzja, gdyż firma zarobi krocie z dzierżawy technologii i serwerów, a jednocześnie twórcy tytułów opartych o Scalar będą się mogli skupić bardziej na tworzeniu zawartości gier, a nie borykać się, bądź co bądź, z trudnym technicznie wyzwaniem, jakim jest właściwa struktura sieciowa w grach usługach, czy też rozwiązaniach streamingowych gier.
Źródła i alternatywne komentarze
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.