Sony kontynuuje zakupy
Podsumowanie
Haven Studios, firma z Kanady założona przez Jade Raymond zostaje wykupione przez Sony za nieogłoszoną jeszcze sumę. Byłą producentka serii Assasin’s Creed, założycielka Ubisoft Toronto oraz Motive Studios, first-party developera dla Google Stadia, pracowała od 2021 roku nad multiplayerowym tytułem AAA na wyłączność dla marki PlayStation.
Hermen Hulst, szef PlayStation Studios na oficjalnym blogu marki napisał:
Zaczęliśmy pracować z Jade i jej zespołem na początku 2021 gdy dopiero zapowiadali utworzenie Haven Studios. Od ich pierwszej propozycji projektu zostaliśmy zainspirowani wizją firmy by stworzyć nowoczesne doświadczenie wieloosobowe, które przyciągnie i połączy graczy w pozytywny i znaczący sposób.
Wspominał również o zachwycie nad ekspertyzą techniczną zespołu, wzrostem i postępami prac, co skłoniło ich do akwizycji firmy już na tym etapie. Sama Raymond skomentowała całość, iż pozwoli to na lepszy przepływ wiedzy, technologii i marketingu, który usprawni produkcję.
Około miesiąca temu z Haven odszedł drugi współzałożyciel Sebastien Puel, 10 miesięcy od utworzenia studia. Nie wykazano jednak oficjalnego związku tych dwóch wydarzeń.
Opinia
Informacja o odejściu Puela pozwala snuć teorie, że być może współzałożyciel preferował większą niezależność i nie wyrażał zgody na przejęcie przez Sony, ale póki co, zostawmy to w sferze domysłów.
Jade Raymond nieraz pokazała, że potrafi dowieźć gry z odpowiednim zespołem dla odpowiednich włodarzy. Co prawda ostatnio praca dla Google to był totalny niewypał, więc teraz dla odbudowania swojej osobistej marki jak i dla zbudowania świadomości studia Haven, zespół musi dowieźć co najmniej dobry tytuł.
Obserwując zakupy Sony (Bungie, Bluepoint, Housemarque) widać, że te przejęcia mają cel. Po pierwsze: poszerzenie bazy platform o PC, po drugie: zwiększenie portfolio w obszarze gier-usług i doświadczeń sieciowych. Pozostaje czekać na efekty i czy wróżenie z fusów Michaela Pachtera, faktycznie się sprawdzi i zobaczymy koniec marki PlayStation za 10 lat.
Źródła i alternatywne komentarze
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.