Nienasycenie Square Enix a zakupy Embracer Group
Podsumowanie
Włodarze Square Enix po ostatnich sprawozdaniach finansowych wyrażają ponownie swoje niezadowolenie sprzedażą, tym razem swojej nowej marki The Guardians Of The Galaxy, bardzo wysoko ocenianej zarówno wśród krytyków jak i graczy.
Według różnych estymacji sprzedaż na samym PC przekroczyła milion sztuk (wskazywałyby na to liczby pozytywnych recenzji, które wg modelu NB Simona Carelessa przeliczałyby się na 77 szt / recenzję, czy też wishlisty i liczby jednoczesnych graczy w szczycie popularności tytułu a mówimy tylko o Steam), a było to oceniane jako wynik poniżej oczekiwań.
Podobnie zresztą oceniano sprzedaż Tomb Raidera, który sprzedał się w nakładzie ponad 3.5 mln sztuk. To samo zdanie i podobne statystyki tyczyły się serii Hitman. Dodatkowo, firma przez narzucenie określonego modelu sprzedażowego w grze Marvel’s Avengers, wydała na grę prawie 200 mln dolarów, które do dzisiaj prawdopodobnie się nie zwróciły.
Stopa zwrotu zachodnich spółek SE aktualnie waha się w granicach 3.5% rocznie, natomiast wschodnie oddziały firmy odpowiedzialne chociażby za serie Final Fantasy mają stopę zwrotu rzędu 14–15%.
W obliczu tego, Embracer Group, które staje się potęgą w konsolidacji zespołów indie oraz AA ogłosiło zakup zachodnich studiów Square Enix (Crystal Dynamics, Eidos Montreal i Square Enix Montreal) za 300 mln dolarów.
Yosuke Matsuda, prezes SE podsumował transakcję następująco:
Transakcja ma na celu pomoc spółce w dostosowaniu się do zmian zachodzących w globalnym środowisku biznesowym poprzez bardziej efektywną alokację zasobów. To z kolei zwiększy wartości korporacyjne poprzez przyspieszenie rozwoju głównych obszarów działalności spółki w dziedzinie rozgrywki cyfrowej. Oprócz tego transakcja umożliwia rozpoczęcie nowych przedsięwzięć poprzez inwestycje w takie dziedziny, jak blockchain, AI oraz chmura. To posunięcie opiera się na polityce optymalizacji struktury biznesowej, którą Spółka określiła w ramach średnioterminowej strategii biznesowej, ogłoszonej 13 maja 2021 roku.
Embracer Group posiada już aktualnie ponad 14 000 pracowników, 10 000 developerów, 124 studia i 230 marek, z czego 30 to topowe marki AAA.
Opinia
Ostatecznie może się okazać, że ta sprzedaż, to najlepsze, co mogło się przytrafić markom Tomb Raider, Hitman, czy Legacy Of Kain (bardzo bym sobie życzył nowego Soul Reavera). Square Enix ewidentnie nie miało wyczucia co do swoich zachodnich eksperymentów sprzedając Hitmana na odcinki, czy też wprowadzając absurdalne rozwiązania systemowe w Avengersach. Po zapowiedziach i cenie sprzedaży widać też, że woli po prostu zmitygować swoje koszta i ryzyko, by ruszyć w zupełnie nowe obszary rynku.
Bardzo dziwi mnie zapowiedź inwestycji w NFT, skoro rynek ten zdążył się już zmęczyć własną gonitwą, a rozwiązania technologiczne nadal są dalekie od bycia bezpiecznymi i ekologicznymi. Widać też, że w przypadku Guardians Of The Galaxy zabrakło im już motywacji do sensownego promowania swojego produktu, a więc nie tyle dzięki nim, a mimo ich działań gra nadal się obroniła.
Embracer póki co przynajmniej zapowiada się na olbrzymie konsorcjum, które polega na zależności finansowej, a niekoniecznie kreatywnej. Wielu znajomych pracuje w studiach podległych pośrednio i bezpośrednio pod tą korporację i póki co sytuacja w tych studiach zmienia się wyłącznie na lepsze. Tym samym nie widzę powodów do zmartwień zarówno o stan Eidos i Crystal Dynamics. Widać też po polityce firmy, że pracuje nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego, gdyż EG zapowiedziała, że będzie zachowywać z każdego studia fizyczną kopię wyprodukowanej gry dla celów archiwalnych.
Źródła i alternatywne komentarze
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.