Niecodziennik Okiem Deva [30.01.2023–5.02.2023]

Okiem Deva
6 min readFeb 13, 2023

Oto podsumowanie najważniejszych informacji z tego tygodnia:

Koniec PS Plus Collection

https://insider-gaming.com/playstation-plus-collection-leaving-ps5/

9. maja zniknie z oferty Sony Playstation Plus Collection — zestaw kilkudziesięciu świetnych gier, które użytkownicy mogą dodać za darmo do swojej biblioteki na PS5. Znajduje się tam m.in. God Of War, Uncharted 4 czy The Last Of Us Remastered. Jest to kolejny krok Sony w kierunku oszczędności, z drugiej strony motywacji graczy do szybszego zakupu konsoli. Pamiętajcie, że do 9 maja możecie dodać gry do biblioteki i zostaną one z Wami na zawsze, więc wciąż to całkiem niezła oferta i zachęta.

Twórcy krytykują unifikowanie uniwersów

James Gunn i Peter Safran zapowiedzieli, że restartują uniwersum DC — sporo aktualnych filmów jest przerabianych, część została anulowana, a ostatecznie nowi szefowie kreatywni chcą zunifikować uniwersa filmowe, telewizyjne, animacyjne i growe. Takie stanowisko budzi kontrowersje wśród studiów deweloperskich co ostatnio wyraził Jake Solomon z Firaxis odpowiedzialny za Marve’ls Midnight Suns oraz Del Walker — były współtwórca serii Arkham od Rocksteady. Oboje tłumaczą, iż Voice Acting zwłaszcza w grach wymaga innego zestawu talentów niż filmowa gra aktorska. Ponadto często nagrywanie Voice Overów wiąże się z nagraniem 600 kwestii, z których 20 wchodzi do gry. Zajmuje to sporo czasu, co w przypadku gwiazd Hollywood może wygenerować olbrzymie koszty.

Justice for Titanfall

Serce krwawi czytając takie newsy… Według Jeffa Grubba jednym z projektów anulowaych w Respawn Entertainment była singlowa kampania dla Titanfall o kodowej nazwie Titanfall Legends, gdyż, może nie wszyscy pamiętają, ale Apex Legends funkcjonuje w tym samym uniwersum co Titanfall i mechaniki Apexa są wzięte właśnie z tytułu o walkach wielkich mechów od Respawn. Gra miała kontynuować wątki z Titanfall 2 oraz gościć postaci z Apex Legends. Niestety zarówno ta jak i mobilne wersje Battlefielda i Apexa zostały anulowane i nie zobaczymy ich w najbliższej przyszłości.

Wolverine dla dorosłych

Plotki na temat kolejnej gry Insomniac we współpracy z Marvelem, czyli Wolverine, wskazują, że gra może zostać wydana pod koniec 2024 roku oraz będzie miała klasyfikację gry dla dorosłych. Ponadto gra ma zająć się okresem czasu w historii Logana zanim dołączył do X-menów. Pozostaje więc tylko się cieszyć i czekać.

Pochwały dla Dead Space Remake

Dead Space Remake, który ostatnio świętuje triumfy ze względu na wysoką jakość tytułu jak i wysoką sprzedaż zbiera pochwały od graczy i krytyków. Również twórcy oryginalnego Dead Space wyrażają się ciepło o tytule. Szef studia Striking Distance, Glen Schofield określił grę jako wierny remake oddający istotę gry. Schofield był reżyserem oryginalnego Dead Space gdy pracował w Visceral Games, a ostatnio wydał z zespołem Striking Distance Callisto Protocol — grę niezwykle podobną do Dead Space jednakże z wieloma technicznymi problemami, która niestety nie sprzedała się szczególnie dobrze. Zostałem już poproszony o to drogą mailową, ale dajcie znać w komentarzach czy chcielibyście wysłuchać o przyczynach porażki Callisto Protocol, gdyż zastanawiałem się na analizą tego tematu.

VR nadal traci

Okres sprawozdań finansowych to ciekawy czas dla spostrzegawczego oka. Wychodzi na to, że Meta straciła w 2022 13,7 mld $ na technologie i oprogramowanie związane z wirtualną rzeczywistością. W obliczu tych strat Meta zapowiedziała zwolnienie 11 000 pracowników, ale nie zamierza rezygnować z tego segmentu i ma zamiar nadal inwestować w technologię. Nie można firmie odmówić wytrwałości, jednakże straty firmy są dość poważne i częściowo powiązane z metawersum, a dodatkowo zyski z gogli Quest 2 zmalały gdyż zainteresowanie powoli opada, a firma podniosła ceny sprzętu. Nie wiem szczerze powiedziawszy jak firma w dłuższej perspektywie ma zamiar odrobić straty popełniając wciąż te same błędy, ale czas tylko pokaże kto się mylił.

Sukcesy sprzedażowe Sony

Kontynuując informacje o liczbach Sony może pochwalić się niezłymi wynikami: 32 mln sprzedanych konsol, 11 mln sztuk God Of War Ragnarok i prawie 10 mld $ zysku z gier. Firma miała zyski większe o 15% od roku ubiegłego. Jak widać strategia Sony póki co działa i nadal pokazują, że najważniejsze są jakościowe gry. Microsoft w kontrze do tego zarejestrował straty, które po części z pewnością są wynikiem tego, że żadne z jego studiów first-party nie wydało hitu w 2022. Bardzo jestem ciekaw jak ten rok będzie się różnił w tych statystykach, gdyż Microsoft szykuje solidną ofensywę, ale i Sony nie wygląda jakby miało rzucać rękawice.

Sukces serii Dying Light

Ostatnie cyferki należą do Techlandu, który 1 lutego ogłosił iż sprzedał sumarycznie 30 mln sztuk Dying Light wliczając w to pierwszą i drugą część serii. W marcu 2022 druga część serii sprzedała się w wysokości 5 mln kopii i przez kilka miesięcy utrzymywała się wysoko w rankingach Steama i nie tylko. Niebawem nadejcie nowy dodatek a firma zapowiada kontyuowanie wsparcia dla gry. Pozostaje więc gratulować ekipie z Techlandu i życzyć kolejnych sukcesów z Dying Light oraz innymi nadchodzącymi tytułami.

Star Wars : Jedi Survivor opóźniony!

EA oznajmiło, że Star Wars : Jedi Survivor zostaje opóźniony z 17 marca na 28 kwietnia — wynika to z potrzeby twórców by mogli dopracować grę. Według mnie to bardzo dobra decyzja. Często najwięcej szlifów i poprawek odbywa się w ostatniej fazie developmentu, stąd jest duża szansa, że tytuł wyjdzie w znacznie wyższej jakości bez konieczności crunchowania co zdecydowanie pochwalam.

343 Industries zmienia silnik

Nie tylko zmiany personalne czekają 343 Industries. Seria Halo nie przynosi oczekiwanych wyników, a ludzie nie są zadowoleni z ciągle przesuwanych wydań kolejnych sezonów gry. Około 100 osób zostało zwolnionych i za decyzją nowego szefa firmy, Pierr’a Hintze, firma zmienia silnik na Unreal Engine. Poza utrzymaniem ale powolnym wygaszaniem aktualnego projektu na starym silniku, w produkcji jest już nowa gra w świecie Halo, oparta o technologię Epica. Jak już wspominałem ostatnio 343 Industries ma bardzo nietypową politykę zatrudniania przez co kontraktorzy są wymieniani tam co 18 miesięcy przez co utrzymanie wewnętrznego silnika jest niezwykle trudne. Stąd też zmiana technologii jest jak najbardziej uzasadniona — łatwiej tworzy się narzędzia, część osób zamiast walczyć z silnikiem może skupić się na tworzeniu mechanik, a nawet jeśli 343 nie zmieniłoby polityki zatrudniania to łatwiej będzie im znaleźć nowych pracowników, których nie trzeba będzie tak długo adaptować.

Pustki na E3

Po przerwie i nieudanym wydarzeniu online E3 czyli Electronic Entertainment Expo wraca do formuły offline, jednakże najwięksi właściciele platform czyli Sony, Microsoft i Nintendo nie będą brały udziału w wydarzeniu. Wszyscy będą mieli w okolicach czerwca swoje własne wydarzenia. Nintendo praktycznie całkowicie przerzuciło się na formułę online dzięki Nintendo Direct i zarówno fani jak i firma nie wykazuje potrzeby innego formatu. Sony korzystając z sukcesu swoich State Of Play również nie muszą wystawiać się na targach, a Microsoft jak zwykle zrobi swoją własną imprezę. Żeby było zabawniej — w okolicach tego wydarzenia będzie Summer Game Fest organizowany przez Geoffa Keighley więc tym bardziej większość wydawców będzie zabiegała o występ na tym wydarzeniu, które ma rozbudowaną formułę online. E3 od kilku lat miało coraz większe problemy natomiast podejście do tegorocznej edycji imprezy pokazuje, że organizatorzy będą musieli się dwoić i troić by wydarzenie wróciło nomen omen do gry.

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva