Niecodziennik Okiem Deva [26.12.2022–1.01.2023]

Oto podsumowanie najważniejszych informacji z tego tygodnia:
Sony wkracza w live service
Sony planuje wydać w nadchodzącym i kolejnym roku 2 strzelaniny multiplayer w trybie live service.
Pierwsza będzie strzelaniną TPP z rozbudowaną kooperacją (czyli coś na wzór The Division), druga — grą FPP.
Wszystko pokrywa się z planem Sony by wydać do końca 2026 roku 10 gier live service. Należy pamiętać, że Bungie pracuje nad exclusivem dla Sony, Naughty Dog również ma w planach co najmniej jedną grę, a Guerilla Games stworzy tytuł wieloosobowy w świecie Horizon.
Wszystko to wygląda bardzo ciekawie tylko mam nadzieję, że gry będą na tyle zdywersyfikowane by dopasować się do gustów wielu graczy. Niemniej jednak wygląda to bardzo interesująco.
FFXVI pokaże moc PS5
W trakcie ostatniego live streama o FFXVI Yoshi-P zawiadujący serią w ramach Square Enix wypowiadał się w superlatywach o sprzęcie Sony. Zapowiedział, że gra jest projektowana stricte pod tą konsolę przez co zobaczymy pełnię możliwości sprzętu w tym brak loadingów. Trzeba przyznać że z każdym trailerem gra pięknieje, a w istocie zarówno architektura PS5 jak i Xbox Series X pozwala na znacznie więcej niż widzimy do tej pory. Pełnię możliwości tych sprzętów zobaczymy jednak dopiero wtedy, gdy wydawcy odpuszczą sobie równoległy development na poprzednią generację.
Chiny ponownie otwierają się na zachód
Chiński rząd wydał 45 nowych licencji dla gier online. Jest to pierwsze tego typu działanie od ponad roku. Pośród zaakceptowanych tytułów jest Valorant od Riot Games, Pokemon Unite od Nintendo, czy Gwint od CD Projekt RED. Pozwolenie na wydanie otrzymało również 84 tytuły lokalne. Jest to stosunkowo mało względem lat ubiegłych, gdzie np. w 2017 pozwolenie otrzymało 456 tytułów. Jest to kontynuacja polityki ograniczania rynku growego w celu ochrony młodzieży przed uzależnieniem. Ograniczanie tytułów i czasu spędzanego na graniu zredukowało liczbę graczy do lat 17. ze 122 mln w 2020 do 83 mln w tym roku. Chiny mają bardzo specyficzną politykę wydawniczą swoich tytułów po to by w pełni kontrolować rynek. By wydać grę w Chinach, należy robić to przez lokalnego wydawcę. Jak każdy inny kraj mierzy się z problemem uzależnienia młodych osób w szczególności od gier online, co jest bardzo zauważalne w szczególności na azjatyckich rynkach. W odróżnieniu od innych krajów regionu stosuje jednak bardzo restrykcyjną politykę i siłowe rozwiązania — 3 godziny i tylko w weekendy dla osób poniżej 18. roku życia wydaje się dla nas nierealne, a tam jest codziennością.
Steam Replay
Valve, tak samo jak Sony, Spotify i kilka innych multimedialnych korporacji uraczyło nas zindywidualizowanym podsumowaniem rocznym naszych poczynań. Stronę Steam Replay możecie odwiedzić z poziomu aplikacji a także przez stronę którą znajdziecie w opisie materiału. Ludzie od zawsze lubili statystyki, rankingi i możliwość porównania się z innymi toteż tego typu podsumowania są ciekawym elementem naszej kultury i trend w tym zakresie będzie raczej wzrostowy. Sam chętnie bym się pochwalił swoją stronką, ale z racji tego, że wykorzystuję ją częściowo jako konto developerskie… nie mogę pokazać niektórych statystyk. Wciąż — dajcie znać co ciekawego znaleźliście na swoich Replayach.
Steam Awards 2022
Jak co roku Valve organizuje swój plebiscyt, który w odróżnieniu od The Game Awards polega tylko na zdaniu graczy. Link do głosowania znajdziecie w opisie materiału, natomiast warto zauważyć, że kategorie są całkiem interesujące:
Gra roku
Gra VR roku
Owoc Miłości
Razem raźniej
Znakomity styl wizualny
Najbardziej innowacyjna rozgrywka
Najlepsza gra, w której jesteś do bani
Najlepsza ścieżka dźwiękowa
Gra ze znakomitą fabułą
Usiądź i zrelaksuj się
Najlepsza gra poza domem
Warto zaznaczyć, że kilka polskich tytułów zostało nominowanych:
Dying Light 2: Stay Human do Gry Roku
Green Hell VR do Gry VR Roku
Cyberpunk 2077 do Owocu Miłości
Xbox wchodzi w haptyki!
W trakcie ostatniego podcastu dla Xbox Era Shpeshal Nick podał sugestię iż Microsoft pracuje nad padem analogicznym do Dual Sense, który będzie zawierał dotykowy ekran LCD oraz haptyki czyli nowy sposób generowania wstrząsów w padzie. Jeżeli plotka się potwierdzi, Sony straci przewagę na kolejnym polu w stosunku do Microsoftu. Trzeba przyznać że Dual Sense jest nie tylko ergonomicznym padem ale niezwykle ciekawym kawałkiem elektroniki, który daje znacznie ciekawsze doświadczenia w trakcie rozgrywki toteż naturalnym krokiem dla Microsoftu jest nie odstawanie od reszty. Pamiętajmy w końcu że to Switch pierwszy zaimplementował w swoich kontrolerach wibracje bazujące na dźwiękach, które Sony dopiero rozbudował.
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.