Niecodziennik Okiem Deva [2.01.2023–8.01.2023]

Okiem Deva
8 min readJan 7, 2023

Oto podsumowanie najważniejszych informacji z tego tygodnia:

Ugoda ws. Cyberpunk 2077

CD Projekt Red został pozwany w 2021 roku przez amerykańskich inwestorów o zły stan wydanego produktu tym samym narażając ich na stratę. Pamiętamy, że jeszcze długo po wydaniu nie dało się grać w Cyberpunka na PS4 i XOne. W kalifornijskim sądzie doszło jednak do ugody, na mocy której CD Projekt RED musi zapłacić inwestorom 1.85 mln $ rekompensaty. Jednocześnie firma nie musi publicznie przyznawać się do wystosowanych oskarżeń czyli wprowadzania klientów w błąd oraz wydanie niegrywalnej gry na platformy starszej generacji.
Wygląda jakby wszystko biznesowo układało się Redom gdyż zarejestrowali jeden z najlepszych kwartałów jeżeli chodzi o dochody ze sprzedaży gier, nowa wersja wiedźmina mimo problemów technicznych znowu podbiła sprzedaż, tylko gdzie w tym wszystkim zadbanie o dobro graczy? Wszak niesmak pozostał a zaufanie do firmy mocno spadło.

Wizards of the Coast zamyka projekty

Twórcy i właściciele marki Dungeon & Dragons prowadzili do tej pory 7 projektów związanych z grami wideo naraz, jednakże ogłosili iż 5 z nich zostanie zamkniętych, przy okazji zwalniając 15 pracowników. Firma ta jest właścicielem wszystkiego związanego z marką Dungeon & Dragons od filmów, przez planszówki i gry fabularne po właśnie gry wideo. Najbliższy wydania projekt to Baldur’s Gate 3 od Lariana, który właście oni wydają. Firma jednak nie miała najlepszej passy ostatnio, gdyż wydała sporo pieniędzy na nowe studia, m.in. byłych pracowników BioWare czy twórców Baldur’s Gate: Dark Alliance, ich gry nie spotkały się ze szczególnie pozytywnymi ocenami, to jeszcze właściciel spółki, korporacja Hasbro zarejestrowała sporą stratę wynikającą z wydarzeń z ostatnich 2 lat. Przemysł rozrywkowy jest dość kapryśny, a ostatnie wydarzenia w tym pandemia i inflacja nie wpływają pozytywnie na wszystkie jego gałęzie. Mam jednak nadzieję, że kiedyś jeszcze zawieszone projekty wrócą, gdyż marka Dungeon & Dragons jest studnią bez dna jeżeli chodzi o inspiracje i ciekawy świat.

Square Enix & NFT

Yosuke Matsuda, szef Square Enix w swoim noworocznym liście zadeklarował agresywne inwestowanie w technologię blockchain i NFT. Planują wiele tytułów korzystających lub opartych na tej technologii. Firma wydała już ponad 0.5 mld $ na inwestycje z tym związane z czego sprzedała w tamtym roku za 300 mln zachodnie oddziały square enix, czyli Crystal Dynamics, Eidos i SE Montreal do Embracer Group po to, by mieć większy kapitał na inwestycje. Ich pierwsza zapowiedziana gra Symbiogenesis póki co spotkała się wyłącznie z negatywnymi opiniami, a mimo to firma nadal widzi potencjał w inwestowaniu w web3. Prezes SE twierdzi, że po aktualnym szale monetyzacyjnym jego firma właściwie wykorzysta tą technologię. Cóż, czas pokaże. Póki co wiele firm bardzo szybko wycofuje się z tych inwestycji zwłaszcza po spektakularnym załamaniu rynku wynikającego z upadłości FTX — największej platformy wymiany kryptowalut. Ich autorzy zostali oskarżeni o defraudacje liczone w miliardach dolarów, co napędziło spadek wartości korporacji Meta, która również mocno promuje budowanie metawersum opartego o web3. Bardzo chciałbym zobaczyć to właściwe i etyczne użycie kryptowalut i pozostaje tylko czekać na wielki upadek tej całej farsy albo nadejście faktycznie czegoś wartościowego z rąk Square Enix.

Kontynuacja dramy z ABK

Już myślałem że uda się nie wspominać o przejęciu Activision Blizzard King przez Microsoft dłużej niż tydzień, ale pojawiły się nowe informacje w tym względzie. Po pierwsze Brytyjskie CMA wydłużyło czas na podjęcie stanowiska w tej sprawie o 8 tygodni tym samym dowiemy się co sądzą o sprawie 26 kwietnia tego roku. Następnie Microsoft złożyło oficjalne przeprosiny na konferencji prasowej w stosunku do FTC gdyż nazwali ich proces niekonstytucyjnym w oficjalnym raporcie. FTC zapewne podając, iż wszystkie ich działania są zgodne z procedurą zaznaczyła, że postawa Microsoftu nie przyczyni się do pozytywnej opinii na temat fuzji. Tym samym podała do publicznej wiadomości iż do tej pory nie przeprowadzono z nimi żadnej istotnej rozmowy na temat przejęcia ABK, a publiczne przesłuchanie przed komisją wyznaczone zostało na sierpień tego roku. W ostatnim tygodniu idąc za Brazylią i Arabią Saudyjską, Chile zaaprobowało przejęcie. Nadal więc sprawa zostaje do rozstrzygnięcia pomiędzy FTC w USA, CMA w WB oraz Komisji Europejskiej.

Bungie & Sony

Bungie, twórcy Destiny 2, podali do informacji publicznej iż pracują nad kilkoma niezapowiedzianymi projektami dla Sony. Ponadto planują w 2025 wydać nowego IP oraz w produkcji jest wersja mobilna Destiny, idąc za trendem wyznaczonym przez Call Of Duty. Powoli wszystkie informacje składają sie w spójny przekaz iż czeka nas w najbliższych latach sporo gier-usług. Mam tylko nadzieję, że ich liczba nie odbije się na jakości.

Steam Awards 2022

Steam Awards rozdane! Zwycięzcy to:
Game of the Year: Elden Ring
VR Game of the Year: Hitman 3
Labor of Love: Cyberpunk 2077
Better With Friends: Raft
Outstanding Visual Style: Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Most Innovative Gameplay: Stray
Best Game You Suck At: Elden Ring
Best Soundtrack: Final Fantasty VII: Remake Intergrade
Outstanding Story-Rich Game: God of War
Sit Back and Relax: LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
Best Game on the Go: Death Stranding

Najwięcej emocji wzbudził Cyberpunk — gracze zarzucają ten wynik fanom anime, co mnie bawi gdyż złoszczenie się o rzeczy kompletnie niewpływające na nasze życie jest dość daremne, ale szczerze powiedziawszy to Deep Rock Galactic znając historię developerów wydawał się być bardziej stosownym kandydatem. Cóż — vox populi — vox dei.

Pierwszy związek zawodowy w Microsofcie

W USA założono właśnie największy growy związek zawodowy składający się z ponad 300 pracowników ZeniMax, spółki będącej własnością Microsoftu. Związek będzie częścią Communication Workers of America skupiającej firmy związane z branżami medialnymi. Związek założono by łatwiej wywalczyć sobie lepsze płace i warunki pracy, gdyż pomimo wyżej niż juniorskich stanowisk pracownicy albo mają problem z utrzymaniem się w regionie blisko firmy przez wysoką gentryfikację albo muszą dojeżdżać codziennie 2h do pracy, co przy dość częstym crunchu powoduje że pracownicy na dłuższe okresy czasu dosłownie mieszkali w firmie. Stąd też walka jako organizacja daje im większą szansę na osiągnięcie swoich celów. Microsoft podpisał w ubiegłym roku umowę o neutralności względem związków zawodowych w korporacji, stąd też nie zwalczał w żaden sposób działań pracowników, a przedstawiciel prasowy firmy wystosował tylko notkę, iż jako firma są otwarci na dialog z reprezentacją związkową by dojść do porozumienia. Jest to działanie bardzo pozytywne i wprost przeciwne do praktyk jakie stosował Activision Blizzard, który aktywnie przeciwdziałał powstawaniu związków zawodowych, zatrudnił specjalnych prawników do tego celu, pojawiały się też groźby i dwuznaczne sugestie w firmowych mailach. Jak już wspominałem w USA są zupełnie inne warunki pracy, a związki zawodowe mimo, że w teorii służą temu samemu co u nas, to jednak tam w praktyce funkcjonują inaczej i w wielu firmach są bardzo potrzebne by wywalczyć godne warunki pracy, gdyż prawo pracy jest zróżnicowane w każdym stanie a prawo pracy nie chroni tak bardzo pracowników jak u nas. Stąd też dobrze, że coraz więcej organizacji tego typu zawiązuje się również w branży gamedevovej.

Nowy numer PolskiGamedev.pl

13 stycznia ukaże się ostatni, 84. numer magazynku PIXEL nad czym bardzo boleję. Jako dodatek do tego wydawnictwa otrzymamy specjalne wydanie PolskiGamedev.pl 2, pełnego fenomenalnych felietonów i artykułów od takich tuzów jak: Michał Amielańczyk, Marcin Borkowski, Maria Borys-Piątkowska, Grzegorz Burtan, Aleksandra Cwalina, Marek Czerniak, Marzena Falkowska, Marta Fijak, Michał Gołkowski, Paweł Hekman, dr Bartłomiej Kluska, Hanna Marszałkowska, dr inż. Jakub Marszałkowski, Jakub Mirowski, dr Aleksandra Mochocka, dr Agnieszka Mulak, Aleksandra Olszar, Joanna Pamięta-Borkowska, dr Paweł Schreiber, Barnaba Siegel, Olaf Szewczyk, Ewa Maria Szczepanowska, Agnieszka Szóstak, Witold Tłuchowski, Michał R. Wiśniewski, Michał Walkiewicz i Mateusz Witczak. Jeżeli twierdzicie że interesujecie się grami a nie tylko graniem to naprawdę jest to pozycja obowiązkowa. Poprzednie wydanie to jest magazyn do którego regularnie wracam i poza wydaniem elektronicznym rzeczonego pisma, daję sobie łapy uciąć, że nie znajdziecie równie wartościowych treści na temat gier i ich tworzenia. W opisie znajdziecie link, gdzie możecie nabyć wydawnictwo oraz pierwszą część polskigamedev.pl

Nowy wymiar grania od Sony

CES — Consumer Electronic Show w Las Vegas w tym roku zaprezenowało masę ciekawych pomysłów i prototypów. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć Sony. Pochwalili się, iż sprzedali na całym świecie ponad 30 mln sztuk oraz, że zabezpieczyli dostawy sprzętu toteż nie będzie problemów z dostępnością konsoli co na niektórych rynkach nie było takie oczywiste. Ponadto zapowiedzieli film bazujący na franczyzie Gran Turismo co pominę, bo tutaj mówi o grach, a nie filmach, natomiast zaznaczono, że na premierę PSVR2 otrzymamy co najmniej 30 tytułów w tym nieśmiertelnego Beat Sabera, jedną z najpopularniejszych gier VRowych oraz aktualizację VRową do Gran Turismo 7, by zredefiniować nasze doświadczenie z grami wyścigowymi. Oczywiście flagowym tytułem będzie VRowa gra w uniwersum Horizon, jestem ciekaw jakie inne tytuły zobaczymy na start tego sprzętu. Najważniejszym jednak dla mnie newse, jest project Leonardo czyli w pełni modyfikowalny zestaw kontrolerów dla osób niepełnosprawnych, który może być dowolnie parowany z innymi sprzętami Sony by ułatwić granie. Firma tworzyła projekt z największymi organizacjami związanymi z niepełnosprawnymi graczami, m.in. Special Effect, Stack Up czy AbleGamers. Urządzenie aktualnie jest w fazie prototypowej i nadal zbiera informacje zwrotne od testerów i organizacji. Moim zdaniem wygląda absolutnie fenomenalnie i wnioskując z designu i na tyle na ile miałem szans widzieć trudności osób niepełnosprawnych z graniem może rozwiązać wiele problemów i ograniczeń, co niezywkle mnie cieszy gdyż moim zdaniem gry powinny być medium demokratycznym i inkluzywnym absolutnie dla każdego, a aktualna technologia jest w stanie zaadresować masę problemów, które wcześniej wydawały się nie do przeskoczenia.

Na koniec: 22 lata temu 6 stycznia zaprezentowano Xboxa przy pomocy The Rocka i Billa Gatesa — polecam ten krótki materiał, który pokazuje jak wiele się w branży zmieniło i jak niewiele zmienił sie sam Dwayne Johnson. Otrzegam tylko bo żenadometr może mocno wyjść poza skalę.

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva