Niecodziennik Okiem Deva [19.12.2022–25.12.2022]

Okiem Deva
15 min readDec 24, 2022

--

Oto podsumowanie najważniejszych informacji z tego tygodnia:

Amazon wydawcą nowego Tomb Raidera

Amazon Games w porozumieniu z Embracer Group będzie wydawało nowego Tomb Raidera. Będzie to pierwsza od 4 lat nowa kanoniczna odsłona serii. Gra będzie produkowana na Unreal Engine 5 oraz nie będzie exclusivem dla konkretnej platformy.
Osobiście bardzo mnie to cieszy, gdyż w końcu po odzyskaniu licencji od Square Enix Embracer Group oddał prawa do marki prawowitemu właścicielowi czyli Crystal Dynamics. Na razie nie podano jeszcze daty premiery.

USK dodaje nowe oznaczenia

USK czyli niemiecka rada oceny gier dodała nowe oznaczenia związane z ryzykami w sieci. Zależy im w szczególności na dwóch rzeczach: zakupach wewnątrz gry oraz lootboxach. Oba czynniki nie zmienią kwalifikacji wiekowej ale zostaną szczególnie odznaczone na pudełku by zachować przejrzystość informacji. Jest to bardzo dobra decyzja, która zarówno pozwoli na bardziej świadome zakupy, a jednocześnie nie ogranicza żadnego wydawcy. Moim zdaniem jednak powinno się wprowadzić znacznie większe restrykcje dla tego typu funkcjonalności w odniesieniu do nieletnich.

Epic zapłaci pół miliarda kary!

Epic Games zapłaci 275 mln $ za naruszanie Children’s Online Privacy Protection Act oraz kolejne 245 mln $ za używanie tzw. dark patterns czyli praktyk projektowych, które wywołują dezorientację gracza na korzyść twórcy. Naruszenie ochrony prywatności dzieci było spowodowane domyślnie włączonymi opcjami czatu tekstowego i głosowego, gdy wiek gracza był ustawiony na 13 i mniej lat. Wg FTC może to wystawiać młodszych graczy na dyskryminację i molestowanie psychiczne.
Ponadto według analiz ich sklep jest tak zaprojektowany, że bardzo łatwo w niekontrolowany sposób można dokonać zakupu — chociażby przez ciągłe wciskanie przycisku potwierdzenia w trakcie wybudzania gry ze stanu uśpienia. Pieniądze z kary mają być przeznaczone na refundację wszystkich omyłkowych i zgłoszonych przez graczy zakupów. Firma ma zmienić sposób projektowania mechanik i wykazać się większą etyką w projektowaniu kolejnych. Według mnie ważne, że istnieją organy kontrolujące takie mechaniki. Gracz jak każdy inny klient zasługuje na uczciwe traktowanie i wszelkie niecne zachowania należy tępić, a najłatwiej robić to karząc firmy wysokimi grzywnami.

Chris Metzen wraca do Blizzard

Dyrektor kreatywny Warcrafta Chris Metzen wraca w charakterze doradcy do Blizzarda po swoim odejściu w 2016 roku. Metzen pracował przy serii od samego początku w 1994 roku i by nabrać oddechu odszedł z 22 lata później. Patrząc co się ostatnio dzieje z Warcraftem zdecydowanie serii przydałoby się wrócić do tych lepszych korzeni, toteż sam powrót oryginalnego współtwórcy przyjmuję z optymizmem.

Spider Man 2 na jesień 2023

Playstation potwierdza, że na jesień przyszłego roku mamy szykować strój i pajęczynę, gdyż Insomniac wraca z przygodami człowieka pająka. Początkowe plotki wynikłe z pomyłki w widoczności strony Playstation Store zostały ostatecznie potwierdzone przez dyrektora kreatywnego Bryana Intihara. Wedle ostatnich informacji Peter Parker i Miles Morales stoczą walkę m.in. z Venomem. Poprzednia część była rewelacyjna toteż nowej odsłony nie mogę się doczekać.

Horizon Multiplayer potwierdzony

Gdy studia zatrudniają pracowników pod konkretny profil gry to wiedz, że coś się dzieje i tym razem jest nie inaczej, gdyż Guerilla Games zatrudnia masę ludzi z doświadczeniem w sieciowej rozgrywce z otwartym światem w uniwersum Horizon. Mamy więc potwierdzenie co nowego czeka nas od Holenderskiego studia.

The Last Of Us 3 w produkcji… ?

Przez internet przewijają się plotki z różnych źródeł, że Naughty Dog powoli zapatruje się na kolejną część The Last Of Us. Póki co w tym uniwersum czeka nas port na PC części pierwszej oraz niezależny tryb multiplayer Factions 2. Ponadto, wkrótce zobaczymy serial opowiadający nam historię z pierwszej części gry. Szczerze powiedziawszy ucieszyłbym się bardziej z nowej części Jak & Daxter, ale i tak przyjmę od nich cokolwiek.

Bloober Team ma trzeci projekt

Krakowskie studio Bloober Team zdecydowanie nie próżnuje — nie dość, że tworzą remix 2ch części Layers Of Fears na next-geny, oraz pracują nad remakiem Silent Hill 2, to jeszcze tworzą kolejny projekt dla Private Division, a więc oddziału Take-Two interactive, m.in. wydawców Rockstar.

Łatanie aktualizacji Wiedźmina

Nowa aktualizacja Wiedźmina nie ma lekko — wersja na PC ma dużo problemów technicznych, gdyż by uruchomić raytracing, twórcy musieli na szybko przepisać część renderera, używając mało wydajnej biblioteki, która kompletnie grzebie wydajność gry. Problem jest adresowany stopniow i redzi na bieżąco reagują na pytania graczy. Cóż — znowu wychodzi niestety pośpiech i zbyt mała liczba testów.

Rekordowe The Game Awards

The Game Awards 2023 obejrzało w tym roku ponad 103 mln ludzi czyli 21% więcej niż w roku poprzednim. Dla porównania galę oscarów ogląda kilkanaście mln ludzi i liczba widzów spada z roku na rok. Oczywiście gdybyśmy nie mieli trailerów na gali to zapewne oglądalność byłaby niższa, ale Geoff Keighley ewidentnie wie co robi.

Weterani Criterion odchodzą z EA

Pięciu czołowych developerów, którzy byli fundamentami studia Criterion, niektórzy przez ponad 20 lat odchodzą po premierze NFS Unbound z EA. Twórcy postanowili szukać nowych możliwości poza EA. Osobiście nigdy nie wybaczę Electronic Arts za wchłonięcie i stopniowe zabicie Criterion, które dało nam chociażby fenomenalną serię Burnout czy też świetną strzelaninę Black. Już od kilku lat firma była częścią EA i z każdym projektem coraz więcej ludzi z oryginalnego Criterionu odchodziło do innych firm lub tworzyło własne. Konsolidacja rynku z negatywnym efektem typu zabijanie znanych IP i miast tworzenie nowych to wchłanianie pracowników do korporacyjnych franczyz to bardzo negatywne zjawisko na rynku i jakikolwiek opór dla tego kierunku i zmiana na lepsze raduje moje serce. Stąd patrzę z uwagą co robi Embracer Group które konsoliduje firmy jak szalone, ale póki co efekty tych działań są pozytywne.

Tańszy Game Pass z reklamami?

Tak jak w przypadku niektórych streamingów Microsoft pyta o zdanie w ankiecie konsumentów, czy wyraziliby zgodę na niższy abonament Xbox Game Pass w zamian za wyświetlanie reklam. Nie jest to na razie pewna rzecz — zieloni badają rynek. Potwierdzonym jest jednak plan rodzinny XGP. Microsoft z racji posiadania mniejszej liczby użytkowników i w świetle tego że rynek powoli nasyca się subskrypcjami muszą szukać nowych form do zachęcenia klientów. Jestem jednak typem użytkownika, który woli zapłacić więcej by nie oglądać reklam, stąd nowe pomysły na game pass mnie nie interesują.

John Carmack opuszcza Metę

John Carmack, legenda gamedevu, przez ponad dekadę związany z VRem i Metą odchodzi z firmy. Jak sam opisał był zadowolony ze sprzętu który współtworzył, gdyż Meta Quest 2 jest niemalże tym co chciał osiągnąć, ale drażniła go niska wydajność funkcjonowania firmy, sabotowanie oraz zaprzepaszczanie pewnych wysiłków. Według niego firma pracowała 2x wolniej niżby mogła. Podsumował całość słowami iż jest zmęczony walką. Jako ostatnią radę dla pracowników rzucił: podejmujcie lepsze decyzję i wypełniajcie produkcję rzeczami, które pokazują wysiłek, starania, dbanie o dobro klienta. Od teraz będzie zajmował się sztuczną inteligencją.
Carmack jest niepodważalnym hegemonem naszej branży. Od 1991 zawodowo zajmuje się grami zakładając IdSoftware i dając nam oryginalnego dooma. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz usłyszymy co nowego osiągnął, a tym czasem Meta skacze na główkę do pustego basenu trwoniąc miliardy dolarów środków własnych i inwestorów. Tu jest zasadnicza różnia pomiędzy osobą która faktycznie potrafi coś wymyśleć, zrobić i zarobić miliony, a Markiem Zuckerbergiem, którego w zasadzie pierwszym oryginalnym i niekupionym pomysłem jest właśnie meta, która prawdopodobnie zatopi korporację.

Call Of Duty w PS+?

Kolejny mały newsik by dopełnić tradycji, mianowicie: Microsoft zaproponował Sony, by Call Of Duty mogło znaleźć się w PlayStation Plus, zgodnie z ofertą złożoną Nintendo i Steam, przez co najmniej 10 lat. Jest to oczywiście kolejna odpowiedź na zarzuty jako by wykup Activision Blizzard King miało zdominować rynek subskrypcyjny oraz zamknąć niektóre tytuły na inne platformy niż Xbox i PC. Sony jednakowoż nadal stawia na swój model sprzedaży czyli pudełka najpierw, subskrypcja później. Jestem bardzo ciekaw czy i kiedy Sony ugnie się by zmienić podejście.

Returnal potrzebuje 32 GB RAM na PC

Na Game Awards 2022 zapowiedziano Returnal, świetną rougelike strzelaninę TPP na PC. Podane potem wymagania sprzętowe mogą zjeżyć włos na głowie. Zalecana konfiguracja to:
OS: Windows 10 64-bit (version 1903)
CPU: Intel i7–8700 (6 core 3.7 GHz) AMD Ryzen 7 2700X (8 core 3.7 GHz)
Pamięć: 32 GB RAM
GPU: NVIDIA RTX 2070 SUPER (8 GB) AMD RX 6700 XT (12 GB)
Dysk: 60 GB available space
Tytuł ma świetne efekty oświetleniowe i cząsteczkowe i zapewne to przesądza o konieczności tak dużej pamięci operacyjnej. Niestety wg statystyk Steam zaledwie 13% graczy posiada tyle RAMu bo w istocie osobiście nie widzę potrzeby posiadania więcej niż 16 GB RAM o ile nie pracuje się w branży technologicznej, projektanckiej lub artystycznej gdzie oprogramowanie jest bardzo zasobożerne. Gra wyjdzie na początku 2023 roku i być może po odpowiednich optymalizacjach w istocie tytuł będzie w stanie działać na słabszych konfiguracjach.

AI vs Art

Po ostatnich aktualizacjach platform sztucznej inteligencji generującej grafikę, setki artystów postanowiło zaprotestować na największej platformie prezentującej talenty czyli ArtStation. Setki artystów wystawiło tą samą grafikę protestującą przeciw obrazom generowanym przez AI. Utrudni to znacznie poszukiwanie talentów przez potencjalnych pracodawców a wielu znamienitych artystów wyraziło jasno swój sprzeciw dla traktowania generowanych grafik na równi z twórczością ludzi. Twierdzą, że zmniejszy to zapotrzebowanie na oryginalną twórczość, a sam Guillermo Del Toro stwierdził że AI art to “obraza dla samego życia”. Twórcy żądają specjalnego znakowania i regulowania pozycjonowania tego typu twórczości. Serwis niedługo potem ogłosił plan stopniowego adresowania problemu przez: oznaczanie czy dana twórczość była generowana przez AI, możliwości wyrażania zgody na to, by twórczość człowieka mogła stać się bazą dla generowania obrazu oraz zaostrzenia regulacji by te chroniły prywatność. Już od dłuższego czasu w naszym środowisku toczy się debata o tym czy korzystać, jak bardzo jest to etyczne, itd. Żeby tylko wyjaśnić, bo może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy — obrazy generowane przez AI to jest często remix twórczości wcześniej zebranej z internetu. AI samo z siebie nie wymyśliło obrazków które podajecie chociażby na midjourney. To jest nakarmione wcześniejszymi danymi narzędzie, które po podaniu słów kluczowych i / lub innych danych wejściowych typu własny szkic sklei z wielu elementów, które wcześniej zrobił człowiek coś nowego. Stąd jest tutaj chociażby dylemat prac autorskich — gdy obraz stworzy osoba to ma ona prawa autorskie i może się ich zrzec lub zrzec się praw majątkowych do nich. Natomiast w przypadku obrazu wygenerowanego przez AI obraz jest niczyj — autorem jego nie jest twórca algorytmu, nie jest osoba która posiada prawa do programu (chyba że kiedyś i to zmienią) a na pewno nie jest też osoba która wklepała hasła do maszyny, gdyż ona zrobiła tylko wyszukanie po zawartości serwisu. Wiele osób, w tym artystów używa chociażby midjourney do szybkiego prototypowania swoich projektów czy opisów postaci, ale ostatecznie nigdy nie wygląda to jak trzeba, wiele detali jest bardzo słabych — zwłaszcza dłonie i palce, więc ostatecznie jedyne co takie narzędzie póki co może dać mojej branży to przyspieszony proces odrzucania pomysłów by łatwiej nakierować chociażby concept artystę na właściwe tory. Jeszcze dużo czasu minie zanim AI zastąpi nas w jakiejkolwiek branży, natomiast warto według mnie oswajać się z konceptem i nauczyć się wykorzystywać je jako narzędzia dla oszczędzania czasu. Faktem jest że póki co tylko Chiński rząd uporał się z kwestią praw autorskich i oznaczania pracy tworzonej przez AI, ale niedługo cały świat będzie musiał dogonić mentalnie tą technologię. A póki co cieszmy się przeróbkami swoich zdjęć na wersje komiksowe w świadomości, że w komputerze nie siedzi picasso czy rembrandt a tylko sprytna kopiarka która robi remiks znanych sobie obrazków.

Branżowe przetasowania

Pod koniec roku nastąpiły pewne zmiany kadrowe w kilku firmach i podsumujmy je kilkoma słowami:
Daniel Alegre, COO Activision Blizzard w przyszłym roku zaczyna pracę w Yuga Labs, firmie tworzącej NFT, stojącej m.in. za najsłynniejszą ich emisją w USA czyli Bored Ape Yach Club, czyli małpkami, które potem miały niejako swoją kopię akcji w Polsce pod postacią misiów. Swoją decyzję uzasadnia storytellingiem i budowaniem community, ale szczerze powiedziawszy patrząc jaki dym rozgrywa się aktualnie na scenie NFT oraz ile nadal ta firma zarabia, to wiadomo co jest powodem tej decyzji.
Dalej — Dan Hay, człowiek odpowiedzialny za serię Far Cry w Ubisoft, przechodzi do Blizzard by poprowadzić ich nowy projekt będący grą survivalową. Hay pracował w Ubi od czasu Far Cry 3 i był związany z franczyzą do momentu New Dawn. Nowa gra Blizzarda będzie pierwszym świeżym IP od czasu Overwatcha i póki co poza jedna grafiką koncepcyjną nie zapowiedziano niczego nowego. Wiadomo tylko że zespół tego projektu szybko rośnie, gdyż będą wchodzili niebawem w pełną produkcję.
I na koniec Joe Ziegler, game director Valoranta odchodzi z Riot Games by poprowadzić nowy projekt dla Bungie. Po 12 latach postanowił eksplorować nowe możliwości i widać znalazł je u twórców serii Destiny. Nadal nie wiadomo czy będzie to nowy projekt który ma być exclusivem dla Sony czy będzie rozwijał planowany dodatek do Destiny 2 pt. The Final Shape, który ma być wydany w 2024 roku.

Kontrowersyjny trailer Goat Simulator 3

Malutka kontrowersja wynikła w nowym trailerze Goat Simulator 3. Miał on opowiadać historię Shauna, NPCa w grze i wszystko byłoby w porządku. Jednakże historia Shauna polegała na byciu wmontowanym w materiały będące wyciekiem GTA VI z serwerów Rockstara, toteż Take Two szybko zażądało zdjęcia wszystkich materiałów w sieci. Twórcy Goat Simulatora zawsze lubili jechać bo bandzie i to kolejna akcja trollingowa, która ma im zapewnić rozgłos, nieważne jaki, ale zdecydowanie chcieli zaznaczyć swoją obecność w sieci. Oby tylko nie skończyło się pozwem, ale skoro Take Two nie uznało samego hacku, który był przyczyną pojawienia się filmików w sieci za szkodliwy dla ich produkcji, to może odpuszczą twórcą ten psikus.

Ciąg dalszy wykupu ABK przez Zielonych

Ja zdaję sobie sprawę, że cała sytuacja jest już męcząca i nie ma tygodnia żebym czegoś w tym kontekście nie mówił, ale każdy tydzień przynosi coś nowego w kontekście wykupu Activision Blizzard King i czasami są to naprawdę niezłe kwiatki, więc w kontekście naszej ulubionej dramy:
10 graczy powołując się na precedens w prawie federalnym USA pozwało Microsoft by zablokować gigantyczny wykup. Według powodów firma zyskała by zbyt dużą władzę na rynku, ograniczyła możliwość konkurencji oraz wybór konsumencki przez ograniczanie gier do jednej platformy. Tym samym monopol w określonych gałęziach dawałby im możliwość podniesienia cen oraz działania na szkodę klienta.
Tym czasem w WB CMA otrzymało ponad 2100 listów od konsumentów, firm oraz osób z branży gier i po odrzuceniu około 500, które zawierały wyłącznie obraźliwe treści, ponad 75% z nich wyrażało się pozytywnie na temat przejęcia spółki. Na pełny raport CMA ma czas do 1 marca i wtedy zdecyduje o zatwierdzeniu wykupu.
Z kolei Komisja Europejska wyraża zaniepokojenie monopolistycznymi praktykami Microsoftu, tym samym wysłała zapytanie do zielonych o ostateczne, formalne rozwiązanie 2 kwestii:
- czy zablokuje dostęp do gier activision (m.in. Call Of Duty)
- czy będzie ograniczała współpracę gier Activision Blizzard na konsolach konkurencji.
Na końcu otrzymujemy pierwszą formalną odpowiedź Microsoftu na pytania FTC w USA. W pierwszej kolejności Microsoft podkreśla, że akwizycja Kinga zwiększy ich udział w rynku mobilnym, jeżeli chodzi o przejmowane marki, m.in. Call of Duty zwróciło się do konkurencji z propozycjami zapewnień utrzymania swoich marek na innych platformach oraz, że Sony wciąż jest liderem rynku i prowadzi anykampanię tylko po to by zabezpieczyć swoje zasoby. Ponadto Microsoft zarzucił FTC, że postąpiła niezgodnie z prawem najpierw przedstawiając sprawę w sądzie administracyjnym, na który FTC może mieć wpływ zamiast zgłosić ją do instancji federalnej. Tym samym Microsoft chce odrzucenia całej sprawy i zatwierdzenia zakupu.
Czyli podsumowując: w stanach Microsoft chce na podstawie litery prawa zdusić opór FTC, jednocześnie gracze wysuwają własny pozew. W Wielkiej Brytanii CMA prawdopodobnie zatwierdzi zakup gdyż większość zainteresowanych wyraża się o nim pozytywnie, a w Europie czekają na odpowiedź zielonych. Uff — robi się gorąco, a co ciekawe będzie jeszcze lepiej…

Walka o ekskluzywność

W trakcie odpowiedzi na pytania FTC Microsoft zapowiedział, że 3 IP ze stajni Bethesdy będą na wyłączność dla ekosystemu XBOX czyli PC + konsole microsoftu. Nie wymieniono jakie to będą tytuły, ale raczej można być pewnym Starfielda oraz The Elder Scrolls VI. Pozostaje tylko się domyślać czy tym trzecim exclusivem będzie Redfall czy Indiana Jones.
Z kolei w trakcie tych wyjaśnień Microsoft również wytknął Sony znacznie ciekawsze taktyki gdyż okazuje się, że Niebiescy podpisali umowy ze Square Enix, From Software i Bloober Team by FF VII Remake oraz FF XVI, Bloodborne oraz remaster Silent Hill 2 NIGDY nie pojawiło się na Xboxie. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te firmy to zespoły Third Party więc bazowo o ile nie zobowiążą się inaczej nie mają one zakazu wydawania tytułów na którąkolwiek z platform.
No i to jest ciekawa sytuacja i kolejny pokaz hipokryzji po obu stronach. Microsoft swego czasu zapewniał dostępność wielu gier na innych platformach mimo przejęcia Zenimax, a Sony teraz biadoli jak jest to nieuczciwe, gdy oni sami stosują takie praktyki. Naprawdę w tym biznesie widać nie ma świętości i nie dba się o dobro graczy. Tym samym albo niech dadzą sobie spokój z robieniem exclusivów na siłę pomijając oczywiście zespoły first party, albo niech nie biadolą i odstawiają free for all, gdzie nikt z siebie nie będzie robił ofiary, bo wszystko to robi się i żałosne i śmieszne. Gdyby firmy chciały faktycznie dbać o graczy to nie bawiliby się w przejęcia i ekskluzywność tytułów tylko dali developerom robić swoje. A tak — uzyskamy z tego procesu jeszcze niejeden cyrk i niejedną historię.

Stypendium na GDC 2023

Młodzi developerzy! Jeżeli chciecie wybrać się na GDC 2023 możecie złożyć podanie w ramach współpracy Indie Games Polska, Game Industry Conference, Govetch i Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych by uzyskać finansowanie i mentoring na wyjazd do San Francisco na największą branżową konferencję na świecie. Dofinansowanie obejmuje wejściówkę z pełnym dostępem, podróż, zakwaterowanie, ubezpieczenie i wsparcie mentora. Musicie mieć tylko kasę na jedzenie i ogarnąć sobie paszport. Możecie zgłaszać się do 12 stycznia do 14:00, więc warto się pospieszyć. Według mnie tutaj nie ma co się zastanawiać — jeżeli tworzycie gry i do tej pory powstrzymywały Was warunki finansowe to najlepsza okazja by przeżyć to wspaniałe wydarzenie. Niezwykle cieszy mnie, że takie dofinansowania istnieją i pozwalają rozwijać się w branży. Trzymam więc kciuki za devów i chylę czoła organizatorom.

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva
Okiem Deva

Written by Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva

No responses yet

Write a response