Niecodziennik Okiem Deva [14.11.2022–20.11.2022]
Dzisiejszy skrót jest mniejszy niż zwykle, ale i dość gęsty:
Monetyzacja w grach Naughty Dog?
Senior System Designer Fortnite’a, Anders Howard został zatrudniony w Naughty Dog jako główny projektant monetyzacji w Naughty Dog. Pracował wcześniej 7.5 roku w Epicu i 10 mscy w Ubifsoft Stockholm. Wcześniej projektował systemy progresji postaci na podstawie battle passów i będzie najprawdopodobniej odpowiadał za pracę w grze multiplayer osadzonej w uniwersum The Last Of Us. Według wstępnych informacji gra ma być free to play z zastosowaniem systemów Battle Pass i Sezonów.
Osobiście nie jestem wielkim fanem tego typu gier, ale przynoszą one masę pieniędzy i mamy takie rozwiązania, które są powszechnie akceptowane jak w Apex Legends czy Fortnite oraz takie, które społeczność gnoi a potem porzuca tytuł tak jak w przypadku niefortunnych braków w zawartości w przypadku Halo Infinite. Doświadczenie Howarda sugeruje jednak, że mamy szansę na raczej tą lepszą opcję.
Sony idzie w NFT?
Sony niedawno zarejestrowało patent na użycie technologii w przyszłości operującej na cyfrowej unikalnej zawartości certyfikowanej za pomocą blockchain. Czyli w praktyce — NFT bez nazywania tego NFT. Co ciekawe, niedawno Sony wystartowało z programem Playstation Stars, które oferuje cyfrową zawartość w zamian za osiągnięcia w grze, ale, co zostało wyraźnie zaznaczone — nie jest to w żaden sposób NFT tylko cyfrowe trofea gracza na wirtualnej półce.
Według mnie branża gier znalazła sobie bardzo dziwny czas na inwestowanie w tą technologię — Square Enix i Sega zapowiadają gry z użyciem NFT, tym czasem bitcoin i etherium pikują w dół, tokeny NFT warte miliony teraz warte są co najwyżej setki może tysiące dolarów, a jedna z największych giełd świata FTX jest bankrutem. Po raz kolejny uważam, że sama technologia ma duży potencjał, ale w obecnym stanie nie powinna być wykorzystywana komercyjnie póki nie zostaną rozwiązane jej podstawowe problemy jak bezpieczeństwo i wpływ na środowisko.
Część kodu GTA V w sieci!
Pokłosiem ostatniego hacku serwerów Rockstar był nie tylko wyciek materiałów developerskich związanych z GTA VI. Okazuje się, że również część kodu GTA V można było znaleźć na GitHubie, został jednak szybko usunięty. Różne serwisy raportowały jednak że kod to głównie kilka wywołań usług i nagłówków które umiejętnie wykorzystane pozwolą na modowanie gry, nie stanowią jednak żadnego zagrożenia. Stąd też wszystko co do tej pory stwierdzono w przypadku hacku nadal pozostaje faktem — sam hack nie zaburzy procesu produkcyjnego kolejnego Grand Theft Auto.
Twórca Sonica oskarżony o oszustwo giełdowe
Yuji Naka, twórca Sonica i były pracownik Square Enix został aresztowany za insider trading. W czasie gdy był pracownikiem Square Enix, miał on informację o tym, że Aiming — japoński developer będę pracował nad Dragon Quest Tact — mobilnym spin offem serii RPG. Zanim gra została zapowiedziana, Naka zakupił 10 000 akcji firmy, które zyskały na wartości po ogłoszeniu produkcji. Podobnie jak Taisuke Sasaki oraz Fumiaki Suzuki, byli pracownicy Square Enix, którzy sumarycznie kupili 162 000 akcji firmy.
Obrót akcjami na giełdzie rządzi się swoimi prawami, a tego typu działania naruszają jakiekolwiek zasady uczciwości handlu na giełdzie. W teorii wszyscy mają mieć ten sam dostęp do informacji w obrocie publicznym. W praktyce oczywiście różnie z tym bywa i nieraz takie przekręty przechodzą bez echa, jednakże tym razem nie uszło to oszustom na sucho.
Google przekupiło Activision?
W czasie pozwu sądowego pomiędzy Epic Games a Google jednym z oskarżeń a propos działań przeciw uczciwej konkurencji było stwierdzenie iż Google zapłacił Activision na przestrzeni 3 lat ponad 360 mln $ by zaniechało tworzenia konkurencyjnego sklepu dla aplikacji mobilnych. Ponoć Riot Games otrzymało od Google na przestrzeni roku 30 mln $. To twierdzenie zostało co prawda podważone przez wiceprezes spraw korporacyjnych Activision Blizzard, ale faktem jest iż Google stosowało względem korporacji, które mogły wyrosnąć na konkurenta Google Play Store, różne praktyki w tym bardzo korzystne umowy reklamowe w ramach google ads, czy za usługi w chmurze korporacji oraz próbę dogadania się z Tencent, który posiada 40% udziałów Epic Games by dokonać wrogiego przejęcia spółki. Cóż — tam gdzie duże pieniądze wchodzą w grę, nie ma miejsca na uprzejmości i sentymenty. Ewidentnie widać tutaj niesnaski pomiędzy korporacjami, na których gracze mogą tylko i wyłącznie stracić.
Bethesda odpowiada na zarzuty Gordona
W ostatnim tygodniu Mick Gordon, autor ścieżki dźwiękowej do Domm i Doom Eternal wystosował publiczny post opisujący jak Bethesda, głównie w osobie Marty’ego Strattona nieuczciwie potraktowała kompozytora. Nie dość że utrudniła właściwe wykonanie pracy, dokonała wielu naruszeń w warstwie prawnej oraz nie zapłaciła odpowiedniej stawki twórcy, to naraziła go na publiczne szykany i niesławę. Na dodatek całość chciała ukryć pod łapówką, by twórca wziął na siebie całą winę. Po upublicznieniu maili, rachunków i innych danych korporacja odpowiedziała że twórca zaprezentował niekompletne “fakty” i że może ujawnić pełną dokumentację w odpowiednim miejscu i czasie. Bardzo ciekawe, że zamiast ujawnienia kontry do twierdzeń Gordona firma mam wrażenie nadal nakręca jakiś dziwny rodzaj narracji. Skoro zarzuca autorowi nieprawdę to gdzie jest problem by ujawnić dane które obalą twierdzenia Gordona? Co mi się wydaje, że Bethesda nie wybroni się z tego problemu tak łatwo.
Blizzard wycofuje się z Chin ?!
Nowy rok dla chińskich graczy będzie bardzo smutny. Otóż World of Warcraft, Overwatch i wiele innych gier-usług zostanie zawieszonych w Chinach od 23 stycznia. Jest to efekt braku przedłużenia 14letniego kontraktu pomiędzy NetEase a Blizzard. Powodem jest brak zgody w kluczowych warunkach umowy. Według obu firm strata dla nich nie będzie zbyt duża, a Blizzard szuka alternatyw wydawniczych by kontynuować obecność na chińskim rynku. Nie będzie to jednak łatwy proces, gdyż ostatnio znalezienie w NetEase partnera zajęło miesiące negocjacji. Blizzard na rynku chińskim głównie zarabia na World Of Warcraft oraz Diablo Immortal. Chiński rynek to ponad 700 mln graczy więc w grę wchodzą olbrzymie pieniądze.
Z kolei dla NetEase strata partnera to ok. 8–10% rocznych dochodów, co jest niemałą sumą, jednakże dane pokazują, iż co prawda NetEase wybił się na globalnym rynku dzięki popularności World Of Warcraft, jednakże już dawno zdywersyfikował swoją działalność. Tak jak TenCent zaczął inwestować w wiele mniejszych spółek pokroju nowego studia twócy Just Cause, Grasshopper Manufacture Goichiego Sudy czy też nowego studia współtwórcy sukcesu serii Resident Evil Hiroyuki Kobayashiego. W mojej opinii NetEase zażądał na tyle wysokiej sumy od Blizzarda, że przestało się to opłacać twórcom World Of Warcraft, a starają się też z pewnością zaoszczędzić po to, by wyniki finansowe firmy dobrze wyglądały w trakcie tzw. due diligence, gdzie padnie zapewne ostateczna wycena spółki przed dokonaniem wykupu przez Microsoft. Jednocześnie jeżeli do tego by nie doszło, wartość spółki spadnie i firma może potrzebować większego zapasu środków by nie utonąć. Pozostaje więc współczuć graczom w Chinach że w imię biznesowych potyczek stołków na górze zostaną pozbawieni swoich ulubionych serii gier.
Gry na Grammy!
Jedna z najważniejszych gal nagród muzycznych Grammy w tym roku otrzymuje dodatkową kategorię: Nagroda za najlepszą ścieżkę dźwiękową w grach wideo i innych mediach interaktywnych. W tym roku nominowani są:
- Aliens: Fireteam Elite, Austin Wintory
- Assassin’s Creed Valhalla: Dawn Of Ragnarök, Stephanie Economou
- Call Of Duty: Vanguard, Bear McCreary
- Marvel’s Guardians Of The Galaxy, Richard Jacques
- Old World, Christopher Tin
Nagrody zostaną wręczone 5 lutego 2023 w Los Angeles. Jest to kolejny dowód na to że gry wideo stały się codziennością i trafiają do jeszcze szerszej publiki oraz że traktowane są jako takie samo medium kultury jak telewizja czy film.
Nominacje do The Game Awards ogłoszone!
Growe Oscary już wkrótce toteż ogłoszono nominacje w 31 kategoriach, które zostały zdominowane głównie przez God Of War Ragnarok, Elden Ring i Horizon Forbidden West. W głównych kategoriach mamy więc następujących kandydatów:
- Gra Roku: Plague Tale : Requiem, Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray i Xenoblade Chronicles 3
- Najlepsza Reżyseria: Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray i Immortality
- Najlepsza Narracja: Plague Tale : Requiem, Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Horizon Forbidden West, Immortality
- Najlepsza reżyseria artystyczna: Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Horizon Forbidden West, Stray i Scorn
- Najlepsza muzyka: Plague Tale : Requiem, Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Metal : Hellsinger i Xenoblade Chronicles 3
- Najlepsze udźwiękowienie: CoD MW II, Elden Ring, God Of War : Ragnarok, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7
- Najlepsza gra aktorska: Ashy Burch — Aloy w Horizon, Charlotte McBurney — Amicia w Plague Tale, Christopher Judge : Kratos w God Of War, Manon Gage — Marissa Marcel w Immortality, Sunny Suljic — Atreus w God Of War
- Najlepsza gra-usługa: APex Legends, Destiny 2, Final Fantasy XIV, Fortnite, Genshin Impact
- Najlepsza gra indie: Cult Of The Lamb, Neon White, SIFU, Stray, Tunic
Ogólnie pomijając brak urozmaicenia nie dziwi mnie że głównymi konkurentami są Elden Ring, God Of War i Horizon. Cieszy mnie też obecność Plague Tale, Xenoblade czy Sifu, dziwi natomiast Stray gdyż gra była po prostu popularna, a widać to też liczyło się w oczach komisji. W grach indie dobór jest jak najbardziej słuszny — wszystkie tytuły są świetnymi grami w swoich gatunkach.
Black Friday nadchodzi!
Drogie graczki i gracze, już teraz dostajemy przedsmak tzw Black Friday czyli wielkich promocji w ostatni piątek listopada. Pamiętajcie żeby dokładnie sprawdzać ceny kupowanych przez Was produktów żeby nie naciąć się na pseuopromocje — stąd polecam przeglądanie takich stron jak lowcygier.pl czy isthereanydeal.com które pozwolą Wam sprawdzić co aktualnie jest w promocji tudzież jak się modyfikuje ceny danej gry w czasie. I mała sugestia — jeżeli nie macie zamiaru grać w danę grę od razu, nie kupujcie jej na zapas. Jedyne gry, które z czasem nie tracą w ogóle lub niedużo na wartości to tytuły na Switcha — reszta tanieje po kilku tygodniach czasem miesiącach.
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.