Oto krótkie podsumowanie najważniejszych newsów z tego tygodnia:

Jason Blundell, założyciel Deviation Games odchodzi z firmy.

Deviation jest to firma powstała z weteranów m.in. Treyarchu oraz innych firm pracujących przy Call Of Duty.
Niedawno zostali wykupieni przez Sony i tworzą nowe IP na Playstation.

SNK zostało wykupione w 96% przez Publiczny Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej

prowadzonego przez księcia Mohammeda Bin Salmana. Jest to jeden z wielu zakupów funduszu pośród kilku procent udziału w Nintendo, Capcom, Nexon, EA, Embracer i Take Two. Kierownictwo firmy twierdzi, że nie wpłynie to na gry produkowane przez firmę.
Arabia Saudyjska jako kraj, w którym dusi się ruchy LGBT oraz feministyczne, prowadzi wojny (aktualnie w Jemenie) nie prognozuje zbyt optymistycznie. Na dodatek sam książe jest oskarżony o brutalne morderstwo dziennikarza Jamala Khashoggi.

Na jutrzejszym Nintendo Direct prawdopodobnie zobaczymy remake’i takich perełek jak Legend Of Zelda : Wind Waker
i Metroid Prime

Zazwyczaj Nintendo Direct odbywa się w środy lub czwartki, natomiast z racji tego, że wtedy w Japonii
odbywa się Tokio Game Show, nie wpłynęło by to pozytywnie na zasięgi nowych zapowiedzi od Nintendo.

[Update]: jednak z Zeldy dostaliśmy tylko kontynuację Breath Of The Wild

Obszerny artykuł o Ubisofcie pod kierownictwem Yvesa Guillemot pojawił się na GameIndustry.biz

Opisuje kontrowersje związane z traktowaniem pracowników, seksizmem, złymi decyzjami ludzi na stołkach i zapaści finansowej zapoczątkowanej w 2018. Firma następnie porwała się na NFT tworząc swój system Quartz oparty o ekosystem Tezos, który nie przyjął się u graczy. Następnie porusza sprawę wykupu 49% udziałów przez chiński koncert TenCent i obaw związanych ze zmianami w kierunkach gier.

Bonnie Ross, współzałożycielka 343 Industries, aktualnego developera marki Halo, odchodzi z firmy ze względu na problemy zdrowotne w rodzinie.

Na Twitterze napisała iż planowała zostać w firmie do zimowej aktualizacji, ale względu na problemy w rodzinie musi odejść wcześniej. Ponadto, Ross opuszcza swoje stanowisko w Microsofcie, a zastąpi ją szef produkcji Pierre Hinze. Ewidentnie rola Bonnie Ross była istotna i szeroko zakrojona gdyż dodatkowo utworzono 2 stanowiska: szef ogólny franczyzy oraz szef operacyjny i biznesowy, stanowiska zajmowane odpowiednio przez Bryana Koski oraz Elizabeth Van Wyck.

Gdyby nie wspomnienie, że Ross planowała być w firmie do zimy nie wstrząsnęłoby to branżą tak bardzo, ale widać, że firma miała swoje plany
na zmiany personalne i tutaj się trochę nie dziwię bo seria Halo bardzo mocno nie domaga. Halo 5 i Infinite ma ciągłe problemy z dostarczaniem zawartości i dotrzymaniem terminów, więc być może to planowane odejście miało z tym związek

Nie tylko Ross odchodzi z 343, szef techniczny David Berger również opuszcza firmę.

Pracował w niej od 2008 roku i prowadził studio przez development halo 4, 5 i Infinite. Poza tymi 2ma odejściami plotki głoszą o przetasowaniu wielu posad liderskich w związku z problemami z rozwojem gier z serii Halo.

THQ Nordic zakłada nowe studio Campfire Cabal, skupiające się na narracyjnych RPG.

Firma będzie miała bazę w kopenhadze, a prowadzić ją będzie Jonas Waever. Firma zebrała weteranów ze studiów pracujących nad Expeditions : Rome, Hitman czy Hunt : Showdown. Dyrektorką artystyczną będzie Caroline Fangel a technicznym Nils Iver Holtar.

Call Of Duty Mobile zarobiło ponad 1 mld dolarów tylko w 2021 roku oraz naliczyło ponad 650 mln pobrań.

Efekt współpracy Activision i Tencenta a raczej jego podwykonawcy AppMagic, najwięcej przychodu wygenerowało w USA, gdzie gracze wydali ponad 554 mln $, znacznie mniej w Japonii — 138 mln $, na trzecim miejscu plasują się Niemcy z 32 mln $ przychodu. Proporcje systemów to ok 60% iOS i 40% Android. To tylko pokazuje potencjał finansowy mobilnych gier. Może nam się to podobać lub nie, ale gracze głosują portfelami, więc skoro to się opłaca wydawcom to możemy liczyć na coraz więcej mobilnych wersji znanych marek.

Aplikacja Xbox na PC otrzymała ciekawą funkcjonalność. Microsoft dogadał się z serwisem HowLongToBeat

Na stronie tytułowej gry pokazuje ile czasu zajmuje przejście danego tytułu w znanych już kategoriach: Main Story, Main + Extras, Completionist i średnia All Styles. Jest to bardzo ciekawa i dobra opcja, gdyż w dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu na granie i często boimy się podejmować jakiegoś tytułu, bo nie wiemy czy starczy nam nań czasu. Teraz mamy tą informację podaną na tacy. Brawo Xbox!

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva