Niby gry to nie chlebek, ale mają datę ważności
Podsumowanie
Gracze na starszych konsolach Sony (PS3 i PS Vita) mają problem z dostępem do swoich gier. W dużej mierze klasyki pokroju Chrono Cross, Chrono Trigger i Final Fantasy VI są oznaczane jako “wygasłe”. Idąc za Tweetem jednego z użytkowników:
zastanawia data wygaśnięcia: 31.12.1969, co wskazuje na dość znaczny błąd serwisu, gdyż gra została wydana 18.11.1999.
Przez ten błąd, gracze nie mogą pobierać zawartości swojej bibliotek i grać w zakupione tytuły. Sony nadal nie odpowiedziało co jest przyczyną błędu.
Opinia
Moim zdaniem, data jest tutaj najprostszą odpowiedzią: od 1.01.1970 zaczyna się tzw. epoka Unixa. Czym jest czas uniksowy? Otóż dla różnego rodzaju ułatwień od tej daty w każdym systemie komputerowym liczy się czas w sekundach. Problem jest taki, że w starszych systemach jest on obliczany za pomocą 32-bitowej zmiennej ze znakiem, tym samym po upłynięciu określonego czasu nastąpi tzw. overflow i zmienna zacznie pokazywać wartości ujemne lub licznik zostanie wyzerowany.
Co dziwne problem ten ma nastąpić dopiero 19.01.2038 roku, ale jeżeli system w sklepie Sony liczy ten czas w inny sposób, to problem z licznikiem mógł nastąpić wcześniej. Nowsze systemy mają różne sposoby zabezpieczenia się przed zjawiskiem. Wciąż, część starszych systemów będzie musiała przejść odpowiednio wcześniej renowacje, gdyż problem może drastycznie wpłynąć na systemy bankowe, lotnicze, etc.
Ostatecznie jestem ciekaw co jest faktyczną przyczyną błędu i lepiej by Sony po jego naprawie uderzyło się w pierś i przyznało do wtopy. Po raz kolejny niestety można zauważyć zaniedbania Sony o podstawowe funkcjonalności operacyjne, podobne do tych związanych z systemem płatności za Horizon : Forbidden West. Co więcej, powyższy problem pokazuje kruchość systemów dystrybucji cyfrowej, bez których sprawnego funkcjonowania nasze konsole bez napędu zmienią się w drogie przyciski do papieru.
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.