Gracze i twórcy na pomoc Ukrainie!

Okiem Deva
7 min readMar 1, 2022

--

Źródło: https://www.google.com/search?q=Flaga+Ukrainy&kgmid=/m/02c2v7

Stan na 1.03.2022

Ukraina jest aktualnie ofiarą napaści ze strony Rosji. Kolejny dzień walk, w którym nasi sąsiedzi dzielnie bronią się przed agresorem. Jest to też kolejny dzień fali uchodźców z kraju objętego wojną. Naszym humanitarnym obowiązkiem jest pomoc, a możemy ją świadczyć na wielu różnych frontach. Opiszę w telegraficznym skrócie, co może zrobić każdy z nas by wspomóc Ukraińców zarówno na froncie jak i tych, których aktualnie gościmy w kraju.

Co może zrobić gracz?

Najwięcej informacji na temat globalnych akcji, zbiórek i form pomocy znajdziecie na rządowej stronie:

Jeżeli nie chcecie korzystać z powyższej strony, każde większe miasto posiada swoją grupę Widzialnej Ręki (np. Kraków, Warszawa, Wrocław, Lublin), gdzie znajdziecie na pewno szereg zapytań o bezpośrednią pomoc lub lokalne zbiórki rzeczy oraz pieniędzy.

Zbiórki rzeczowe i wolontariat

Wiele organizacji pozarządowych prowadzi zorganizowane zbiórki, wpłaty i wolontariat. Warto korzystać ze zorganizowanych form pomocy chociażby dlatego, by nie kupować niepotrzebnych rzeczy (co już mogliśmy zauważyć z materiałów na granicy z Ukrainą), czy też nie wprowadzać zbędnego chaosu. Pomoc naszym sąsiadom będzie potrzebna z pewnością na dłużej, toteż warto ją prowadzić regularnie i w uporządkowany sposób, m.in. przy pomocy tych organizacji:

https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/pomoc-dla-ukrainy

Nierozsiewanie hejtu i fake newsów

Dezinformacja szerzy się niczym zaraza, a na dodatek targają nami silne emocje gdy widzimy kolejne wybuchy, cierpiące dzieci i prawdziwe akty heroizmu. Jakby tego było mało lud Ukrainy zachowuje przy tym niesamowitą dozę humoru zasypując Internet memami, a przywódcy mają za nic formułki grzecznościowe i zawstydzają całą Europę i Świat odwagą i bezpośrednią postawą.

W tym duchu starajcie się nie udostępniać nieprawdziwych informacji, weryfikujcie w miarę możliwości znalezione newsy, korzystajcie z pewnych źródeł i zachowujcie odpowiednią higienę informacyjną. Świetnie i konkretnie opisał to Maciej Okraszewski na swoim kanale Dział Zagraniczny:

Czytajcie serwisy fact-checkingowe, które co prawda puszczają informacje z lekkim opóźnieniem, ale dokładnie je weryfikują. Kilka serwisów, które warto odwiedzać to:

Ponadto, nie wylewajcie hejtu na ludzi, którzy w Waszych oczach robią niedostatecznie dużo lub wcale. Nie róbcie zawodów z pomocy humanitarnej. Wsparcie i ochrona ludzkiego życia to nie konkurs. Chwalcie każdą akcję pomocową bez względu na jej spektakularność, bo każda złotówka się liczy. Gańcie i zgłaszajcie każdy przejaw toksyczności oraz dezinformacji w sieci, bo fałsz i obłuda ma tendencję rozrastać się szybciej niż wnikliwość i prawda. Pomagajcie i dajcie pomagać innym.

Wsparcie finansowe

Oczywiście najprostszym sposobem, a jednocześnie najpewniejszym i zapewne najdłużej potrzebnym jest wsparcie finansowe. W dniu dzisiejszym liczba uchodźców, głównie kobiet i dzieci, osiąga powoli pół miliona. Jest to olbrzymia liczba ludzi, których trzeba wykarmić, dać schronienie, zapewnić utrzymanie być może na tygodnie lub miesiące. Rządy wielu krajów deklarują pomoc finansową, ale my, gracze, możemy również dołożyć cegiełkę do budowania dla nich przyszłości zarówno po wojnie w ich własnym kraju jak i w Polsce. W powyższych akapitach wymieniałem kilka organizacji, dzięki którym możecie pomagać, również finansowo. Poniżej kilka innych, na które możecie wpłacać pieniądze:

Możecie także uczestniczyć w zbiórkach funduszy przez streamy, skarbonki i serwisy typu SiePomaga.pl

W czwartek, 3 marca 2022 o 18:00 chciałbym również zaprosić Was na live stream na Bez/Schematu, z którego dochód przeznaczamy na pomoc Ukrainie. Będziemy mówić o Batmanie i superbohaterach z komiksów, by wesprzeć bohaterów w prawdziwym życiu, którzy właśnie walczą z rosyjskim agresorem.

Zakup gier

Tak! Rodzimi twórcy rezygnują przez najbliższe dni z zysku ze swoich gier by wesprzeć różne akcje humanitarne. Listę gier, których zakup wesprze Ukrainę znajdziecie tutaj:

Co robią twórcy gier?

Gamedev w Polsce i coraz szerzej za granicą od samego początku tego humanitarnego kryzysu nie oponuje jeżeli chodzi o pomoc dla Ukrainy. Wystarczy tylko śledzić post Mateusza Witczaka na polskigamedev.pl by zobaczyć jak wiele twórców pomaga w każdy możliwy sposób:

Wsparcie rzeczowe i pomoc bezpośrednia

Nie mogę wyjść z podziwu ilu twórców od pierwszych informacji o uchodźcach na granicy po prostu wsiadło w samochody i ruszyło z pomocą na granicę, podwożąc naszych wschodnich sąsiadów do rodzin, znajomych, ośrodków pomocy. Wiele organizuje lokalnie akcje pomocowe, m.in. Thing Trunk z Warszawy, Draw Distance z Krakowa, czy też wiele firm gamedevovych z Wrocławia.

Thing Trunk pomaga bezpośrednio, przeznacza dochód ze swojej gry na NGOs oraz… podbija dziesięciokrotnie cenę swojej gry w Rosji
Draw Distance w Krakowie prowadzi zbiórkę celową dla osób na granicy
Wrocławski Gamedev zachęca do wsparcia PAH oraz zbiórek celowych

Wsparcie finansowe

Na dzień dzisiejszy bezpośrednie wpłaty oraz informacje o uzbieranych sumach dają ok. 10 000 000 PLN. Tyle sumarycznie przelali lub uzbierali ze sprzedaży gier na wsparcie dla Ukrainy: CDP Red, Techland, People Can Fly, Huuuge Games, Ten Square Games, Flying Wild Hog, Creepy Jar, Rage Quit Games, Orbital Knight, Awesome Game Studio, Sim Fabric, Artifex Mundi oraz Mechanistry.

Jest to niezwykle budujące, a co najważniejsze, kolejne środki płyną już z innych studiów na całym świecie. Czapki z głów dla koleżanek i kolegów z branży!

Przestrzeń biurowa i dostęp do mediów

Dla wielu uchodźców ważny będzie też kontakt z rodzinami, oddech, dostęp do informacji, możliwość kontynuacji pracy czy też pomoc w znalezieniu nowej. Tym samym twórcy podjęli inicjatywę udostępniania swojej przestrzeni w pracy. Ich listę znajdziecie tutaj:

Pośród deklarujących pomoc są m.in. 11 bit studios, IMGN.PRO, Bloober Team i Artificer.

Zatrudnienie

Kolejną formą wsparcia jest zapewnienie zatrudnienia i zleceń twórcom, by zachowali płynność finansową i mogli kontynuować swoją pracę lub też potrzebują wsparcia by przedostać się w bezpieczne miejsce.

Listę twórców, którym można pomóc znajdziecie TUTAJ. Praktyki i pracę oferują m.in. Bloober Team, Artificer, 8bit, Duality Games oraz RedDeerGames.

Te i więcej informacji możecie też znaleźć na Discordzie pomocowym dla Ukraińskich uchodźców założonych przez twórców gier:

Podsumowanie

Chylę czoła wszystkim twórcom i graczom, którzy w jakikolwiek sposób decydują się pomóc Ukrainie. Jak widzicie, w przeciągu kilku dni można zrobić wiele. Postarajmy się, by był to jednak maraton, nie sprint i wsparcie dla naszych sąsiadów płynęło równomiernie przez cały okres obrony kraju, uchodźctwa, a potem odbudowy ich i naszej przyszłości. Слава Україні!

Źródła i więcej informacji

Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.

--

--

Okiem Deva
Okiem Deva

Written by Okiem Deva

Nazywam się Grzegorz Wątroba, tworzę gry od 2010 roku i uwielbiam o nich opowiadać. Zapraszam do mojego bloga, na okiemdeva.pl oraz youtube.com/okiemdeva

No responses yet