Chris Novak odchodzi z Microsoftu!
Podsumowanie
Szef badań i projektowania Microsoft, Chris Novak, odchodzi z firmy po 20 latach. Według jego wiadomości na linkedIn podejmie się “podróży eksplorującej życie i projektowanie”.
Pracował on nad seriami Project Gotham Racing, Crackdown czy Forza Motorsport. Współpracował przy projektowaniu Holo Lens, czy Xbox Shell (nakładki systemowej odpowiadającej za achievementy, rozgrywki grupowe, etc.). Od 2016 prowadził dział UX odpowiadający za dashboardy systemowe Xboxa, Game Passa, xCloud, PlayFab czy Xbox Live oraz innych elementów ekosystemu znanych graczom.
Sam skomentował sprawę następująco:
Zwolniłem się z Xboxa i Microsoftu. Zacząłem w listopadzie 2002 więc po 20 latach mogło to być zarówno oczekiwane jak i być odbierane jako zaskoczenie. To połączenie obu tych wrażeń. Uwielbiałem czas z Xboxem, budowanie doświadczenia końcowego dla graczy to przywilej. Jest niewiele takich rzeczy danych człowiekowi, które mogą wywoływać pasję w ludziach na całym świecie. Uwielbiam słuchać graczy i wymyślać kolejną chwilę ich nieoczekiwanego zadowolenia. Granie jest niesamowite. Xbox zawsze będzie ze mną.
Opinia
Moim zdaniem Chris już po prostu swoje zrobił. Zapisał się złotymi zgłoskami w branży i jego praca wpłynęła na całe rzesze graczy i zapewne feedback graczy, motywował go i wpływał na jego pracę. Była to jednak figura mało znana w środowisku graczy, prędzej, a i tak nieszczególnie szeroko, w środowisku developerskim.
Gamedev ma wielu takich twórców, o których nigdy nie usłyszymy, a ich dzieła, talent i ciężka praca wpływa na nas każdego dnia, inspiruje i wyznacza pewne trendy, za którymi podążamy, albo wbrew którym brniemy, by stworzyć coś nowego. Mam nadzieję, że Novak nie porzuca całkiem swojej pracy kreatywnej, a tym bardziej nie porzuca branży. Jeżeli nie będzie stricte pracował nad nowymi rzeczami, to chociaż pomoże w kształtowaniu nowego pokolenia designerów. Być może to jest droga dla wielu developerów od pewnego pułapu, gdzie ustępują miejsca młodszym po stronie produkcyjnej, ale pozostają mentorami i źródłem wiedzy, z którego kolejne pokolenia mogą czerpać.
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.