CDP Red, Epic i Wiedźmin wchodzi do baru…
Podsumowanie
CD Projekt Red zapowiedział nową grę z uniwersum Wiedźmina. Najnowsza część, na mocy umowy z Epic Games, będzie powstawała na Unreal Engine 5, ale nie będzie tytułem na wyłączność dla platformy sprzedażowej Epica.
Jednocześnie, nadal będzie rozwijany CyberPunk 2077, bazując wciąż na silniku REDengine.
CTO firmy skomentował sytuację w następujący sposób:
Jednym z kluczowych filarów RED 2.0 — transformacji, którą obecnie przechodzi studio — jest większy nacisk na technologię i właśnie to działanie leży u podstaw naszej współpracy z Epic Games. Naszym celem nie było po prostu pozyskanie licencji na silnik; razem z naszymi partnerami widzimy tę współpracę jako pierwszy krok w długiej i owocnej współpracy. W przypadku wcześniejszych gier studia, rozwój i przygotowanie REDengine pod dany tytuł wymagało znacznych zasobów i nakładu pracy. Dlatego niezwykle ważne było dla nas, aby w przypadku kolejnej gry CD PROJEKT RED wyznaczyć kierunek technologiczny tak szybko, jak to możliwe. Współpraca, którą nawiązaliśmy podniesie efektywność w procesie produkcji, a także jej przewidywalność. Jednocześnie dzięki niej otrzymamy dostęp do narzędzi do tworzenia gier z najwyżej półki. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć jakie niesamowite przygody uda nam się stworzyć w Unreal Engine 5!
Opinia
CD Projekt RED konsekwentnie realizuje plan odbudowy po blamażu z Cyberpunkiem. Najpierw patch do CP2077, który sprawia, że da się w grę grać, a teraz na dokładkę nowy Wiedźmin.
Zdecydowanie bezprecedensowym krokiem jest przesiadka na Unreal Engine 5, ale ma to masę uzasadnionych powodów.
Pierwsza sprawa to utrzymywanie silnika. Jest ono tragicznie drogie i czasochłonne. By utrzymać narzędzia i technologie na właściwym poziomie, trzeba nieustannej pracy bezustannie dokształcających się specjalistów. Jak niełatwe jest to zadanie widzimy po Cyberpunku.
Po drugie, narzędzia dla zespołu niekodującego. Jednym z najbardziej czasochłonnych i wymagających elementów silnika są narzędzia do edycji modeli, grafiki, animacji, dźwięku. Epic, rozwijając swoje moduły latami, jest wręcz niedościgniony jeżeli chodzi o jakość tych rozwiązań.
Następnym argumentem są Blueprinty, które pozwalają na tworzenie efektów, sound designu czy logiki bez udziału programistów. W dobie aktualnych braków specjalistów w tej dziedzinie, a tym bardziej programujących w C++ i znających UE4 lub UE5, możliwość szybkiego prototypowania jest dużym ułatwieniem i oszczędnością. Łatwiej też będzie Redom znaleźć specjalistów od UE4/5 niż dobrych programistów C++ z nastawieniem na gry i pracę z wewnętrznym silnikiem
I ostatnim argumentem jest to, że UE5 jest wręcz stworzony do otwartych światów o jakości AAA, a rozwiązania takie jak Nanite oraz ścieżka postępowania przy importowaniu assetów do gry (automatyzacja wielu procesów, które teraz trzeba robić ręcznie) sprawia, że to prawdopodobnie najlepszy krok technologiczny dla firmy.
Pozostaje trzymać kciuki za sprawny i mniej problematyczny development oraz wypatrywać nowych informacji, oby nie za 5 lat.
Źródła i alternatywne komentarze
Jeżeli podoba Ci się ten blog, zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco! Zapraszam także na mój profil na Facebooku, Twitterze oraz do subskrypcji kanału YouTube oraz Spotify, gdzie znajdziecie wersje podcastowe podsumowań tygodnia i felietonów.